13 behoorden, actief te zijn en dus óf op beide terreinen te beunhazen óf zich te voorzien van krachten die in staat waren de gestelde proble men te begrijpen en naar een oplossing te streven. Zowel het een ah het ander was een mogelijkheid met onoverkomelijke bezwaren. De bonafide handel stelt er prijs op blijvend gerespecteerd te worden. Dat is eenvoudig een zaak van goodwill. En dat wordt bij beunhazerij iets wat onmogelijk te bereiken is. En ten andere is het aanstellen van deskundige krachten op velerlei gebied teneinde als raadgevers te kunnen optreden een dusdanige verhoging van het kostencijfer, dat commercieel nauwelijks nog lucratief kon worden gewerkt. Aan de zijde van de handel lagen derhalve genoeg problemen om te trachten tot betere verhoudingen te komen. Aan de zijde van degenen intussen, die in de practijk de reprotechniek hadden toe te passen we noemen hen tot nu toe reproductie-technici, maar in de toekomst zullen zij waarschijnlijk wel reprografen genoemd worden lagen de moeilijk heden toch minstens even hoog opgestapeld, want het gold op dit ter rein zelf de weg vinden zónder kompas en zonder goede kaarten. Het was in letterlijke zin pionieren en veelal te werk gaan onder zuchten en steunen en vooral met soms ongemotiveerde hoop in het hart, dat het wel lukken zou. De enige voeling die bestond was die tussen deze technici en de handelaren. En waren beiden feitelijk niet haast altijd onvoldoende op de hoogte? Was het ook hier niet dikwijls het leiden van de blinde door de lamme? Zo was het begin. Indien de reprotechniek van geen betekenis zou zijn geweest en indien men reprografisch niet had kunnen beantwoor den aan velerlei dwingend gestelde vragen, dan zou heel deze techniek niet tot ontwikkeling zijn gekomen. Maar de ontwikkeling ging met haast ijzingwekkende snelheid voort. In nauwelijks enige tientallen jaren is de reprotechniek van een aardige liefhebberij geworden tot een bittere levensnoodzaak zowel voor wetenschappelijke instellingen, voor administraties als voor bedrijven. En er is alleen al in ons land een grote groep van ernstige mannen werkzaam, die zich voor het beste deel van hun leven bezig houden met reprografische zaken. In allerlei verhoudingen en in allerlei omstandigheden. Daardoor was het ook mogelijk, dat eind 1946» toen ons vaderland nog nauwelijks zich bewust was geworden dat de oorlog voorbij was, dat althans niet meer op ons grondgebied met de wapenen gevochten werd, er toen reeds door nijvere mannen gegevens waren bijeengebracht over de voortschrijding van de reprotechniek tijdens de oorlogsjaren in het buitenland en voornamelijk in Amerika; toen bleek ook dat in ons eigen vaderland de onderzoekers en de fabrikanten niet hadden stil gezeten en tot nieuwe vondsten waren gekomen, dat toen de hande laren meer de handen vrij wilden hebben voor hun eigenlijke taak van bemiddelaars tussen wetenschappelijke onderzoekers, fabrikanten en verbruikers en dat anderzijds degenen, die met de toepassingsmoèilijk- heden kampten, een poging deden om tot een bepaalde binding te komen op dit zo nieuw ontdekte en verkende terrein. Er moest coör dinatie plaats vinden, bundeling van krachten en vooraler moest een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 15