14 platform komen waarop al degenen elkaar zouden kunnen ontmoeten, die met hetzelfde probleem worstelden, ook al zag dan ieder der partijen het probleem in een ander licht en onder een andere gezichts hoek. Het is een koopman geweest, die eigenlijk het eerst deze nood zaak onderkende en stappen dèed om op dit stuk enig resultaat te ver werven. Hij vond een enkele technicus doordrongen van dezelfde problematiek en wist een beheerder van een wetenschappelijke in stelling, die een groot en open oog had voor de vooruit liggende moge lijkheden,-te-visden-om gezamenlijk een poging te doen He in ons vaderland voor de reprografie geïnteresseerden bijeen te brengen. Dat had' plaats in November 1946 in hetzelfde gebouw waarin ook wij nu aanwezig zijn. Het bleek al heel spoedig dat de initiatiefnemers de belangstelling in ons land verre en wel heel verre hadden onder schat. Van allerlei zijden werd aandrang uitgeoefend om te komen tot onmiddellijke stichting van het Genootschap voor Doe. repr. dat dan ook tot stand kwam en dat zich al direct genoodzaakt zag tot sectievorming over te gaan, om aan de verschillende categorieën van leden gelegenheid te geven elkaar in eigen kring te ontmoeten en van gedachten te wisselen over de gelijkgeaarde problemen en te streven naar een oplossing daarvan. Zo werden secties opgericht vooreerst voor degenen die de reprotechniek practisch beoefenen, dat zijn dus de reprografen. De handelaren verenigden zich in een sectie. De repro ductiebedrijven, dat zijn die ondernemingen waarin de reproductie techniek wordt beoefend ten behoeve van derden, vonden elkaar in een nieuw verband. De grote ondernemingen en bedrijven die ter wille van hun administraties en hun bedrijfsbeheer eigen reproductieinrichtingen exploiteren sloten zich in een sectie aaneen en tenslotte kwamen ook de ambtenaren van publiekrechtelijke lichamen, rijksinstellingen, provin cies en gemeentelijke instellingen in een sectie samen. Deze sectie vorming had tot gevolg, dat er al vrij snel een zeer levendige discussie kon ontstaan tussen degenen die met dezelfde vraagstukken worstelden en die behoefte hadden aan oplossingen van dezelfde aard. Er kon uitwisseling van ervaringen ontstaan. En dat alles droeg bij tot een betere probleemstelling. Een eerste vereiste immers om te komen tot klaarheid en tot verantwoorde oplossingen. Naast deze secties ont stond al heel spoedig de behoefte aan afzonderlijke commissies, die elk een eigen nauw omschreven doel beogen. Nederland staat immers niet geïsoleerd in de wereld. En vooral op reprografisch terrein is een goede en vruchtbare verbinding met hetgeen in het buitenland waar ook aan krachten op dit terrein actief is, van groot belang. Vandaar een commissie, die als uitkijkpost fungeert en omziet naar hetgeen in het buitenland aan contacten te leggen is en aan belangstelling te ver werven valt voor hetgeen hier in Nederland op dit stuk voltrokken wordt. Meer dan uitkijkpost is deze commissie vooralsnog niet. Eerst immers moeten in ons eigen vaderland de krachten voldoende gecoör dineerd zijn en behoort er op dit stuk een consolidatie bereikt te zijn, alvorens het nut heeft en effect kan sorteren om strakke verbindingen met het buitenland te gaan leggen. Dan is er de noodzaak van een goede nomenclatuur. Ik heb in het begin van mijn lezing al opge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 16