15 merkt, hoe nodig het is, overvoede termen te beschikken om elkaar goed te kunnen begrijpen. Het gebied van de reprografie is zó snel ontgonnen en in cultuur gebracht, dat de pioniers nauwelijks tijd voor behoorlijke naamgeving hebben gehad. Heel dikwijls hebben ze uit bittere noodzaak om toch over termen te beschikken, eenvoudig de uit het buitenland stammende termen vernederlandst, wat intussen lang niet altijd een verrijking van onze moedertaal heeft betekend. Verre van dat. Daarom is er in het Genootschap een commissie voor de nomenclatuur, die reeds in belangwekkende rapporten de gegevens kon neerleggen, die een vruchtbare discussie over deze zaken waar borgen. Dan is er nog een commissie voor archieven en bibliotheken, want het zijn vooral deze wetenschappelijke instellingen, die kampen met talrijke moeilijkheden vooral in het wetenschappelijk leen verkeer die een oplossing kunnen vinden door middel van repro techniek. Er is een zogenaamde technische adviescommissie. De be hoefte is immers groot aan onbevangen en deskundige adviezen, zo wel omtrent de toepassingsmogelijkheden als omtrent de wijze waarop de toepassing het beste kan geschieden. Er wordt helaas hoe kan het anders op het terrein van de reprografie nog veel geknoeid - lang niet altijd moedwillig, maar daarom toch niet minder evident en veel energie, geld en tijd verspild en ergernis gewonnen, doordat er nog steeds niet op alle punten klare inzichten bestaan. Het Ge nootschap heeft onder talrijke waarborgen van onbevangenheid en in tegriteit enkele wakkere en geleerde mannen bereid gevonden hun wetenschap en hun ervaring in dienst te stellen van degenen die hun hulp wensen in te roepen. Het spreekt vanzelf ik verheel dat niet dat in de kringen van de handel nog met een zekere bezorgdheid op de activiteit van deze commissie wordt gelet. De handel was lot heden toe volkomen meester op het terrein. Zij beschouwde het en misschien niet helemaal ten onrechte als haar eigen terrein. Daarom is de bezorgdheid in die kring op dit punt verklaarbaar, ook al bestaat ze dan ongetwijfeld ten onrechte. Hier bestaat immers volkomen overeenstem ming van belangen, ook al is dat dan nog wellicht niet voldoende duide lijk kunnen blijken doordat de Technische Adviescommissie nog te kort activiteit heeft kunnen ontplooien. De Technische Adviescom missie heeft er alleen reeds uit overwegingen van zelfbehoud en vooral van zelfrespect belang, en het grootste belang bij om te waken voor partijdigheid of voor onjuiste oordelen. De handel op haar beurt heeft er belang bij óók uit overwegingen van zelfbehoud dat zij onbevangen sanctie vindt voor haar activiteit. De bonafide handel en alleen deze is in het Genootschap vergaderd is gebaat met een gezond terrein. Op verzuurde grond kan zij niet zaaien en bijgevolg ook niet oogsten. En de grond verzuurt als er stoffen in worden gestopt die de grond niet verdragen kan. In concreto gezegd, de handel heeft er geen enkel, dan alleen een zeer tijdelijk en pro blematisch belang bij, om een verkeerd apparaat te zetten op een goede plaats of een goed apparaat op een verkeerde plaats. Om een reprotechniek op te dringen die niet voldoet aan redelijk gestelde eisen. Om materialen te verstrekken die ondeugdelijk zijn. De Technische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 17