16 Adviescommisie en door haar het Genootschap heeft gelukkig thans nog niets te saneren op het gebied, maar zij kan wel heel erg preventief werken. Schobbers, die roofbouw willen plegen en die hun verantwoordelijkheid niet kunnen beseffen, van het terrein afhouden. En daarbij heeft zowel de gebruiker, de toepasser, als de handelaar belang. En wel het grootste belang. Naast de behoefte aan onbevangen adviezen bestaat er behoefte aan groter kennis bij de toepassers, de gebruikers zelf. Daarom is het van belang ergens-in Nederland een-centraal punt te hebben waar het voor iedere belangstellende mogelijk zal zijn de verschillende bestaande reprotechnieken uit eigen aanschouwing te leren kennen, waar men in een sfeer van volkomen belangeloosheid voorlichting kan ontvangen en werkingen kan nagaan zowel van apparaten als van materialen. Hiertoe geraken zal natuurlijk nog heel wat toewijding, heel wat begripsvorming ook, en vooral veel geld vorderen. Maar er is in het Genootschap een kleine Commissie actief, die tracht binnen afzienbare tijd te komen tot verwerkelijking van het zo uitstekende plan. Deze verwerkelijking zal nog een ander goéd betekenen. Want als er ergens behoefte aan bestaat is het aan opgeleid en geschoold personeel, dat de reprografie metterdaad kan beoefenen. Het Genoot schap heeft reeds een op heel hoog plan gehouden leergang ingericht, waarvan de eerste groep leerlingen over enkele maanden met goed gevolg het lang niet eenvoudige examen hoopt te doen. Plannen zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding om de gehele opleiding tot reprograaf in drie fasen te delen. In die voor beginnenden, die voor gevorderden en die voor degenen die de eigenlijke vakstudie willen aanvullen met op meer wetenschappelijke basis gedoceerde stof. De cursussen voor beginnenden en gevorderden zullen regionaal ge geven worden. Het diploma van de tweede cursus zal betekenen, dat vakkennis is verworven, voldoende voor het optreden als zelfstandig reprograaf. Het diploma van de leergang, dat is dus van de derde en eindcursus, zal slechts worden uitgereikt aan degenen die in staat zullen zijn een reprografische instelling geheel zelfstandig te leiden. Het ligt voor de hand dat een Instituut voor de Reprografie in het licht van de hier gememoreerde opleiding als van onschatbare betekenis moet worden beschouwd. Vooralsnog is goede voorlichting van over wegende betekenis. Voorlichting naar alle zijden heen. Er is in het Genootschap een commissie voor de Voorlichting, omtrent alles wat het Genootschap doet en vermag te doen, in voorbereiding. Maar de beste voorlichting en de meest algemeen gegeven voorlichting heeft toch plaats door middel van het tijdschrift Documentreproductie" dat door het Genootschap wordt uitgegeven en waarvan dezer dagen het 7de nummer van de pers is gekomen. Ik kan me voorstellen dat U intussen tot de veronderstelling bent gaan overhellen, dat ik een soort propagandaspeech ben gaan houden voor het Genootschap. In zekere zin hebt U inderdaad geen ongelijk. Maar het was toch niet in de eerste plaats mijn bedoeling U tot eer bied voor het Genootschap op te wekken, maar wel om U een indruk te geven van hetgeen er op het gebied van de reprografie, van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 18