17 documentreproductie, in ons vaderland gaande is. Als de bijzonder heden hiervan U als zodanig niet interesseren, dan kunt U alles wat op het gebied van de documentreproductie in ons land geschiedde en nog geschiedt en voor zover het mij gelukt is U daarvan enig denk beeld te geven, toch zien in het licht van een culturele waarde. Neder land pioniert immers op dit stuk. Er is hier sprake van een cultuurgoed, daaraan zult U, naar ik waag te geloven, niet twijfelen. We zijn hier in ons vaderland op dit punt wakker. We zien de ontwikkeling van de dingen niet zich voltrekken buiten onze bemoeiing en buiten onze be ïnvloeding om, maar we proberen een leidende hand uit te steken. Neen, geenszins een leidende hand die stremmend werkt. Dat zou heel makkelijk mogelijk kunnen zijn. ik verheel me dat niet. Maar we willen de kunst van leiden trachten te beoefenen op dit terrein, op de voortreffelijke manier waarop Nederlanders dat al zo vaak hebben kunnen doen in het verleden en in het heden ook nog. Zonder al te grote voortvarendheid gelijke tred houden met de evoluerende krach ten. zodat we niet achter raken en de zaak buiten ons gezichtsveld zien verdwijnen op zeker ogenblik, maar „bij" blijven en alleen daar ingrijpen waar woekering dreigt te ontstaan. En voor de rest het initiatief op alle punten de vrije loop laten, elke kracht zich la'.en uitvieren en dan het totaal van alle krachten bij elkaar bundelen, tot één sterk geheel. Ik geloof zonder verwatenheid en met ernst te mogen zeggen dat deze tendens leeft in het Genootschap voor Document reproductie en daarmee want het Genootschap en het veld van arbeid dekken elkaar vrijwel het hele reprografische terrein in ons vaderland. Voor U blijft na dit betoog de vraag nog onbeantwoord wat U, in Uw wetenschap, in Uw dagelijkse activiteit met de reprografie zult kunnen aanvangen. Ik heb het U in de aanvang al gezegdik kan die vraag niet beantwoorden, ik weet het niet. Maar dat er een antwoord op is, en zelfs een indrukwekkend en verheugend antwoord daarvan ben ik volstrekt zeker. Ik heb U reeds gezegd, dat de aanstaande studiedagen van het Genootschap voor U van veel belang zullen kunnen zijn. Intussen meen ik, dat er aanleiding is om een enkel moment te overwegen, dat we eigenlijk min of meer in dezelfde positie verkeren als degenen in de XVe eeuw die stonden voor de verworven heid van de boekdrukkunst. Misschien zijn onze voorvaderen veel meer geschokt geweest in het diepst van hun ziel bij het ervaren van de wonderen der drukpersen, dan wij het zijn door de wonderen van de reprografie. Het is verklaarbaar, dat verschil in reactie. Wij vallen van de ene verbazing in de andere bij alles wat er jaar na jaar in een haast onafgebroken reeks op het gebied van de exacte en toegepaste wetenschappen wordt gevonden en gepresteerd. Het verbazen wordt gewoonte en laten we het elkaar eigenlijk maar eerlijk bekennen van heel veel verworvenheden van de tegenwoordige mensheid, van heel veel resultaten van groots en ernstig wetenschappelijk onderzoek, van heel veel nieuwe producties, kennen we het bestaan niet eens of maar nauwelijks. De vloed van nieuwe waarden is te groot en ander deels onze verzonkenheid in eigen belangen te intens dan dat we alles

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 19