18 zouden kunnen omvatten. Het is maar goed dat het er zo mee gesteld is. Wij zouden immers ons zelf verliezen en op de duur noodwendig ondergaan in de baaierd van nieuwigheden. En dat is wat we niet willen. Niet kunnen willen. We moeten ons zelf als ik het zo zeggen mag ons diepste zelf vervullen als het ware. En dat kunnen we on getwijfeld het best in de stilte der bespiegeling. We gaan mee zowel individueel als collectief in de vaart der volkeren", maar niet als gejaagden en getourmenteerden, die buiten zichzelf raken, maar als vcrstildcnr-die-de-innerlijke rust in zichzelf bewaren om waardig en durf ik zeggen statisch voort te schrijden naar het betere en hogere. Alles wat ons daarbij helpen kan, alles wat deze innerlijke gesteldheid in ons bevorderen kan, is van diep-menselijke waarde. Ik geloof dat als we de reprografie zó willen zien en in dit licht beschou wen, we reden mogen hebben tot grote erkentelijkheid, dat het ons gegeven is getuige te zijn van de wording en de gestadige groei van een nieuw cultuurgoed te midden van ons moderne mensen en vooral te midden van zo angstwekkend veel destructieve krachten, die het onze tijd blijkbaar nog niet gegeven is afdoende te bedwingen. Ik kan me voorstellen, dat U iets totaal anders van me hebt verwacht. Maar ik heb op dit stuk niet meer kunnen geven. Toch durf ik hopen, dat de tijd van mijn lezing geen verloren tijd voor U is geweest en vooral, dat Uw aandacht meer dan tot nu toe, toch ook gericht zal zijn op de reprografie, de documentreproductie. Al zou U dan vooralsnog niet kunnen verklaren er dadelijke belangen bij te zien, er blijft dan altijd nog de belangeloze aandacht, zoals voor andere cultuurgoederen, mogelijk. Bij de beantwoording van enige vragen geeft de spreker nog enige toelichting op de samenstelling en werkwijze van de Technische Ad viescommissie. Deze commissie bestaat uit drie chemici en twee be drijfseconomen. Het onderzoek geschiedt tegen vergoeding van de ge maakte onkosten, terwijl geheimhouding van de uitkomsten verzekerd is. Het grote voordeel is dat men een onbevooroordeeld en deskundig advies ontvangt. Op verzoek van het T.N.O. te Delft wenst men te komen tot de inrichting van een instituut als een zusterinstelling van het Instituut voor de Grafische Techniek. Een dergelijk instituut zal goede diensten kunnen bewijzen bij de opleiding van reprografen. Deze opleiding heeft een tijdsduur van zeven jaar, gedurende welke tijd de candidaten werkzaam moeten zijn in de documentreproductie. Oor spronkelijk waren er dertig cursistenhiervan zijn er nog achttien over.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 20