21 dastrale boekhouding ten kantore van de hypotheekbewaarder, krijgt de ene eigenaar dus bij het kadaster 17 ca minder op naam dan vroeger en de andere evenveel ca meer. Zij ontvangen beiden van dit resultaat der hermeting bericht door middel van de bekende officiële kennisgeving verzonden door de hypotheekbewaarder. Hierin wordt gewezen op de bevoegdheid bij Gedeputeerde Staten te reclameren tegen het resultaat der hermeting. Er wordt niet gereclameerd; de kennisgevingen (alhoewel aange tekend door de rijksadministratie verzonden) worden blijkbaar onge lezen terzijde gelegd. Dit is een zeer veel voorkomend verschijnsel. De redactie van de kennisgeving geeft er alle aanleiding toe. Dan steekt enige jaren later de storm op. De eigenaar van het kleiner geworden perceel treedt met een adspirant-koper in onderhandeling over de verkoop van zijn perceel. De koper raadpleegt de aankoopakte van verkoper; deze akte vermeldt de vroegere oppervlakte van het perceel (die dus 17 ca groter is dan de oppervlakte die thans op naam van de adspirant-verkoper bij het kadaster geboekt is) en gezien deze oppervlakte wordt het koopcontract gesloten. In de koopakte wordt als kadastrale omschrijving van het verkochte terrein genoemd het nieuwe perceel, met de nieuwe, dus verkleinde oppervlakte! Zoals wel vaker gebeurt, leest de koper dan wat aandachtiger de akte van aankoop van zijn verkoper en zijn eigen koopakte. Beide stuk ken (titels) zijn dan in zijn bezit. Hij vergelijkt deze en ziet een on verklaarbaar verschil. Hij raadpleegt de kadastrale kaart vóór en na de hermeting en kan, evenmin als de verkoper zelf, verklaren waarom een waardevol deel van het erf gevoegd is bij het eigendom van de buurman. Bezoek bij de landmeter. De tijd om te reclameren bij Gedeputeerde Staten is voorbij. De kadastrering steunt op de gemeenschappelijke aanwijzing van de beide eigenaren. De afwijking tussen gebruiksgrens en oorspronkelijke kadastrale grens is de landmeter niet ontgaan. Deze heeft, gezien de verklaring van belanghebbenden, gedacht aan een fout bij het kadaster en de percelen op de kaart geredresseerd (zoals de vakterm luidt). De verkoper neemt dit niet en ontkent de juistheid van de grensaanwijzing door zijn lasthebber. De landmeter is daarop wel bereid het redres ongedaan te maken (herstel dus van de perceels- vorm voor de hermeting) echter onder voorwaarde, dat beide partijen de oude kadastrale grens als de eigendomsgrens aanwijzen. De eigenaar van het verkochte terrein is hiertoe zeer zeker bereid, de ander weigert. In plaats van na het advies van de landmeter, bij het hoofd van de administratie, de bewaarder, de zaak nog eens te bespreken en zo doende tot gemeenschappelijk overleg te komen tussen landmeetkun dige dienst en administratie, wordt een advocaat in de arm genomen. De bewaarder wordt gedagvaard. Voor de rechtbank heeft hij er zich over te verantwoorden waarom zijn kadastrale boekhouding niet klopt met de in de openbare registers gepubliceerde stukken (art. 671 B.W.). Hij zal ,.gehengen en gedogen" dat op last van de rechter de kadastrale tenaamstelling weer geredresseerd wordt. Ik merk hier op, dat de kadastrale administratie behoort tot de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 23