43 beschikbaar gestelde grensstenen (zelfde type als sub 3 hierboven) 3. uit dit depót kunnen overheidsdiensten en particulieren tegen betaling der kost-en grensstenen betrekken 4. voor het betrekken van de grensstenen uit dit depót door over heidsdiensten en particulieren dient intensieve propaganda gemaakt te worden. C. bij particulier werk: 1. bij opmetingen op aanvrage van particulieren doet de landmeter zo nodig grensstenen uit het gemeentedepót plaatsen. Op de nota worden deze stenen in rekening gebracht. Toelichting': Hiervoor wordt verwezen naar het artikel „Afpaling van rechtsgrenzen" (zie Orgaan nr. 6). De voorzitter stelt allereerst aan de orde de afpaling bij de ka dastrale hermetingen (A 1, 2 en 3). De heer Grooters is bevreesd, dat de aanwezigheid van de uniforme grensstenen zal leiden tot het vastmeten van nieuwe grenzen aan de reeds aanwezige oude stenen i.p.v. aan het meetlijnenstelsel. Spr. verwacht dat de kosten van de grensstenen en van de plaatsing hoog zullen zijn. De voorzitter merkt op dat dit nog niet aan de orde is. We bepalen ons op het ogenblik tot de hermeting. De heer Plasman wil een vergelijking maken met de toestanden op dit gebied in Indonesië. Men ziet daar in de geplaatste grenstekens tevens een uitbreiding van de meetkundige grondslag. Deze grens tekens zijn een waarborg tegen bedrog. Een voordeel is dat andere diensten ook van die grenstekens gebruik kunnen maken. De voorzitter merkt op dat het vraagstuk van de grenstekens ten nauwste verband houdt met de doelstelling van ons werk. Willen wij de rechtszekerheid bevorderen, dan moeten wij op grond daarvan ook pleiten voor uniforme afpaling. De heer Grooters wil zijn mening verduidelijken. Hij is niet tegen uniforme afpaling, maar wel tegen het gebruiken van die stenen als plaatsvervangers van het meetpuntenstelsel. De heer Rietsema is van mening dat de kosten van de afpaling bij hermeting ten laste moeten komen van de eigenaren. Aanschaffing van de grensstenen en de plaatsing zal geld en personeel vragen. Punt A 1 wordt aangenomen. Bij punt A 2 merkt de heer Wypkema op, dat het laten betalen van de grensstenen door de eigenaren er toe leidt, dat zij deze meer op prijs stellen. Spr. is wel een voorstander van uniforme afpaling door het Rijk, doch wil de grenstenen laten betalen door de eigenaren. De heer Berendsen wil de kosten van de grensstenen ten laste van de gemeentebesturen brengen. De heer Scheffer vindt aanschaffing van de grensstenen en inning van de kosten bij de eigenaren door de gemeentebesturen de aange wezen weg. Punt A 2 wordt aangenomen met 57 stemmen voor, 23 tegen en 16 blanco.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 47