47 acht onderzoekingen op dit gebied gewenst. Met behulp van het reeds bestaande fotomateriaal is na te gaan welke gebieden fotogrammetrisch kunnen worden hermeten. De heer Stoorvogel vindt de bereikte resultaten in Frankrijk met zo buitengewoon. In de laatste 100 jaar zijn er veel verschuivingen ge weest in de grenzen. Wil men dit in groter verband verwerken, dan is een brede aanpak nodig. De heer Houben is ook een voorstanden van de fotogrammetrie. doch is van mening dat de terreinen van de eerste urgentteklasse met voor fotogrammetrie in aanmerking komen. In Portugal en Frankry.c heeft men inderdaad veel gebruik gemaakt van de fotogrammen ie. De middelbare fouten in de kaart waren echter groot. In Zwitserland heeft men de fotogrammetrie slechts toegepast in gebieden van weinig waarde, waar terrestrisch meten veel moeilijkheden opleverde. Voor lopig komt toepassing van de fotogrammetrie in Nederland met in aanmerking. j Prof. Roelofs is met de heer Houben van mening, dat toepassing van de fotogrammetrie niet wel' mogelijk is in de terreinen van de eerste urgentieklasse. Wel in de minder urgente gebieden. Een nader onderzoek is nodig, waarbij rekening dient te worden gehouden met e aard van het terrein en de verlangde schaal van de kaart. De heer Houben merkt op dat we aan hermeting in de minder ur gente gebieden nog niet toe zijn. Prof. Roelofs zegt dat het instellen van het bedoelde onderzoek intussen mogelijk is. De heer Hornix is een voorstander van decentralisatie van de dienst voor B.L.W. Indien de ambtenaren die een hermeting uitvoeren hun domicilie hebben aan het bureau waaronder gewerkt wordt, hebben zij de archieven bij de hand en tevens de adviezen van de ter plaatse goed bekende landmeters. Dit zou ook een besparing geven op de reis tijden van de uitvoerders van de hermetingen. De heer Stoorvogel antwoordt hierop dat hem bekend is, dat het moeten afstaan van archiefstukken als hinderlijk wordt beschouwd. De decentralisatiegedachte leeft ook bij spreker. Met meer kleine her- metingsbureaux zou meer spreiding bereikt worden. De voorzitter wenst de heer Stoorvogel veel succes bij zijn werk toe en dankt hem zeer voor de inleiding. I. Bespreking tijd en plaats der volgende vergadering. Namens de afdeling 's-Gravenhage nodigt de heer Meindersma de vereniging uit het volgend jaar naar Rotterdam te komen. De voorzitter wil dit gaarne in overweging nemen. m. Rondvraag. Geen vragen. n. Om half zes sluit de voorzitter de vergadering. Utrecht, December 1948 De Secretaris, J. F. 11 s e n

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 51