5 steeds weer worden van het ene probleem naar het andere, steeds onder weg en nooit thuis, nooit in rust, nooit in staat van bespiegeling en van beschouwing. We moeten de dingen om ons heen erg rap begrijpen en snel hun plaats geven in onderlinge verhouding op gevaar af van achter te raken, niet meer ,,bij" te zijn, waardeloze elementen te worden in de wedloop om maatschappelijke opgang. Daarom zijn we als we helemaal zijn wat de huidige maatschappij van ons ver langt als afgronden van begeerte naar meer weten, meer kennen, meer begrijpen. We zijn schier onafgebroken in geestelijke draf. Laten we daarom als we het op dit punt eens kunnen zijn, wat ik gemakshalve nu maar aanneem niet samen het hele gebied van de documentreproductie, dat toch eigenlijk pas sedert de laatste jaren in een kenbare gedaante voor ons opdoemt, afhollen en gehaast en gejaagd elkaar telkens even attent maken op markante punten en in drukwekkende perspectieven, maar laten we veeleer ons even rustig ter zijde neerzetten om zonder in vaart van kennis'honger en geest drift elkaar voorbij te schieten hier en daar te wijzen op een enkel aspect van het gebied, dat wel enige afzonderlijke aandacht waard is. Ik kan heel goed begrijpen, dat U bij het lezen van de aankondiging van deze lezing over documentreproductie gehoopt hebt op een uit eenzetting van de mogelijkheden die de documentreproductie biedt voor de wetenschap en het vak dat U beoefent. Ik moet U hier al teleurstellen. Ik weet nauwelijks wat Uw vak inhoudt en ik weet nog minder wat U met de documentreproductie zou kunnen aanvangen. Ach, natuurlijk, vaag zie ik wel voor me, dat U het beste deel van Uw leven besteedt aan het meten van land ik mag dat zo wel zeggen, nietwaar, want het is in feite immers zo en dat U de gegevens, die U al metende verzamelt o.a. vastlegt in tekeningen en op kaarten en dat U met al die grote papieren wel eens om hun leesbaarheid en om hun berging in impasse raakt en er prijs op zou stellen als U middelen aan de hand zouden gedaan kunnen worden om velerlei moeiten, waar mee U bij de praktijk van Uw werk worstelt, te omzeilen en zo moge lijk op te lossen. Ik geloof wel. dat de doc.repr. U een goed eind op weg zou kunnen helpen. Het lijkt me zelfs zeer waarschijnlijk. Vergis ik me niet, dan is er reeds sedert lange tijd in kadastrale kringen een daad werkelijke belangstelling voor de doc.repr. en wordt er de doc.repr. practisch beoefend en toegepast. Maar daar waar dat gebeurt ontstaan natuurlijk weer een aantal nieuwe problemen. Over de grens van het mogelijke bij de doc.repr., over nauwkeurige schaalverhoudingen, over krimp en rek, over indicering niet in het minst, over leesbaarheid en berging. Of lichtdruk afdoende is. Of microfilm het ruimteprobleem oplost. Of aan reproducties bepaalde autoriteit kan worden verleend. Of vervalsing gemakkelijk mogelijk is. Of er waarborgen zijn van overeenstemming met het aangegeven origineel. Het zijn allemaal vragen en hoeveel meer zijn er nog? die U interesseren. Maar ik moet bekennen U er geen afdoende antwoord op te kunnen geven. Het enige wat ik in dit opzicht doen kan is maar ik geef toe dat het een schamele houding is U verwijzen naar de twee studiedagen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 7