die het Nederl. Genootschap v. Doc.repr. op 17 en 18 Dec. a.s. in Pulchri Studio in Den Haag zal houden en waar door een zevental sprekers het onderwerp „Reproductie van tekeningen en kaarten", in verschillend opzicht zal worden behandeld en waarbij U van harte welkom zult zijn. Daar zult U metterdaad zo goed mogelijk door vol komen deskundigen worden ingelicht over Uw eigen problemen op dit stuk en U zult er ook zo breed en zo ruim mogelijk gelegenheid vinden tot vragen stellen en discussie. In het Genootschap wordt ingezien van hoe ver dragend belang het is, dat er klaarheid ontstaat op het stuk van de reproductie van tekeningen en kaarten, juist in Uw kringen, omdat dit niet alleen van academisch belang is, maar omdat we beseffen dat levendig er een landsbelang, in elk geval een cultuurbelang mee gemoeid is. Intussen kan ik hier niet volstaan met de verwijzing naar deze ge legenheid om Uw kennis te verrijken en te verdiepen. Ik zou me al te gemakkelijk van de mij opgelegde taak hebben afgemaakt daar mee. Het zou ook mijzelf geenszins bevredigen. Want ik meen, dat ik toch nog wel iets te zeggen heb. Als we ons de vraag stellen: wat is eigenlijk doc.-repr., dan zouden we een belangrijke stap vooruit gemaakt hebben als we precies zouden hebben aangegeven wat een document is. Ik kan U zeggen dat er in kringen van geïnteresseerden al heel wat besprekingen over dit thema gevoerd zijn, doch dat toch eigenlijk nog geen goede definitie gevonden werd, zelfs geen omschrijving van het begrip document, waarin dan besloten zou zijn alles wat als document moet worden aangemerkt. Het meest aantrekkelijk lijkt mij nog te zeggen, dat een document is een geschreven, getekend of gedrukt stuk, iets derhalve met twee dimensies, hoogte en breedte, maar zonder diepte. Het reproduceren van zo'n stuk kan op allerlei manieren geschieden. Het origineel wordt uiteraard geproduceerd. Het hérproduceren, opnieuw produceren niet dus het vervaardigen van een nieuw stuk in de meest strikte zin, want dat zou weer een productie en geen herproductie betref fen van zo'n origineel, dat is reproduceren. En dat kan herhaalde malen, eindeloos veel malen plaatsvinden. Het origineel blijft altijd alleen. Er is# altijd maar één origineel. Maar de reproductie kan eindeloos vele malen plaats vinden. Aan de herproductie is geen grens te stellen. Zonder te willen zeggen dat ik met deze omschrijving of wilt U lieververklaring het onderwerp heb uitgeput, geloof ik te kunnen zeggen dat met deze begripsbepaling te werken valt. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat elke reproductie eigenlijk weer op haar beurt origineel zou kunnen zijn in die betekenis, dat van elke reproductie weer opnieuw een reproductie vervaardigd kan wor den. Maar het ligt voor de hand. dat het op deze wijze een dwaas redeneren wordt. Hoogstens in technische zin zou men telkens opnieuw van origineel en van reproductie kunnen spreken. Zo derhalve om het nog eens te herhalen dat elke reproductie op haar beurt origineel is waarvan een reproductie gemaakt kan worden. Voor het gewone spraakgebruik echter zullen we ons hebben te bepalen tot origineel dat is één stuk en reproductie, die eindeloze malen kan plaats vinden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 8