7 De vraag dringt zich hier vanzelf op, van welke aard de reproductie zal moeten zijn om te beantwoorden aan de bepaling die er op deze wijze van gegeven is. Kan een door middel van calqueerpapier na getekende overgetrokken tekening reproductie genoemd worden In brede zin natuurlijk wel, in engere zin eigenlijk niet. Want hoe men de zaak ook stelt, de calque is een originele tekening. En hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat het woord origineel hier niet moet gezien worden als oorspronkelijk. Deze woorden hebben taalkundig wel dezelfde stam, maar er zit, naar mijn gevoelen een nuance in, waardoor het verschil dat ik wil aanduiden in het oog springt. Origi nele tekening, in zoverre de tekening metterdaad getekend is en niet gedrukt, gefotografeerd of iets dergelijks. Niet oorspronkelijk, omdat oorspronkelijk is wat naar de oorsprong als tekening is bedoeld, waar de tekening uit de gedachte is ontstaan en niet een in zekere zin ge- dachteloos nagetekend origineel is. Ik begrijp dat dit alles lijkt op een woordenspel zonder waarde, nog beter begrijp ik dat heel deze omschrijving niet boven het plan van een poging uitgeraakt en er be hoefte blijft bestaan aan klaarheid. Intussen kan toch de hier aan geduide bepaling volstaan om te besluiten, dat een reproductie eigen lijk niet met de hand om het zo te zeggen kan worden vervaar digd, maar dat reproductie in beperkte en meer eigenlijke zin, iets is wat langs mechanische weg zonder dus voor de totstandkoming tot inschakeling van verstandelijk overleg, anders dan om het mechaniek in beweging te brengen, te geraken tot stand komt. Dit is vrij zeker ik blijf voorzichtig juist. Althans geheel in overeenstemming met het gewone spraakgebruik. Een met de schrijf machine vervaardigde brief bijvoorbeeld zal ik terecht een origineel kunnen noemen (door schrijven of door drukken tot stand gekomen al naar ik het type wil kwalificeren), maar de tegelijk met het typen van het origineel tot stand gekomen doorslag (door middel van carbon papier) noemen we geen reproductie. Maken we van de tekst van de originele brief daarentegen door middel van bijvoorbeeld een foto toestel een kiekje, dan noemen we dat kiekje wel een reproductie van de brief. En terecht naar ik geloof. Zo is het immers ook met teke ningen en kaarten. Een door middel van calqueerpapier en potlood overgetrokken originele tekening noemen we geen reproductie. Is de tekening echter door middel van een of ander mechanisch procédé vermenigvuldigd, hetzij door druk of op welke andere mecha nische wijze ook, dan spreken we wel degelijk van reproductie. Nie mand zal het in zijn hoofd halen dan van originele tekening, hoog stens maar dan moet hij een beetje zot zijn van originele repro ductie te spreken. Waarmee ik zeggen wil, dat het begrip reproductie blijkbaar toch wel erg vast zit aan het mechanisme. Om nu heel precies te zijn en dan tevens wel heel erg vervelend te worden zou het nodig zijn het begrip mechanisch nader te omschrijven. Het komt mij intussen voor, dat het geen twijfel lijdt, dat bij documentreproductie sprake is van langs mechanische weg vervaardigde herproductie van een geschreven, getekend of gedrukt origineel. In het woord en begrip herproductie is dan tevens besloten de eis, dat de reproductie vol-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 9