66 verrichten door een gemeentelijke commissie. Een en ander geschiedt ook ter stimulering van de ruilverkavelingsgedachte en mogelijk als eerste schrede op de weg der ruilverkaveling. Ruilverkavelingsbehoeftig zijn rond 10 millioen ha (3 X de opper vlakte van Nederland) of bijna l/s van de Franse cultuurgrond. Men wil in Frankrijk zo spoedig mogelijk geraken tot verkaveling van 5 millioen ha akkerland, waarvoor het „personnel qualifié" in 3 jaar tijds verdubbeld moet worden Van meer belang is voorts de opmerking dat „om agrarische rede nen de gehele ruilverkaveling binnen een jaar volbracht moet zijn. Ook al houden wij rekening met het feit dat een landmeter aldaar geacht wordt per jaar rond 1000 ha te kunnen verwerken, dan nog wil dit zeggen dat Frankrijk voor de beoogde één millioen ha per jaar een 1000 deskundigen nodig zal hebben. Ter bepaling van de hoeveel heid hooi die men op de vork wil nemen, diene dat men sedert de in voering van de ruilverkavelingswet van 27 Nov. 1918 reeds 380.000 ha heeft verkaveld. Het is dan ook geen wonder dat gestreefd wordt naar vereenvoudiging van de procedure. Ook dat zijn nog plannen, evenals bovenstaand programma. Momenteel regelen een wet van 9 Maart 1941 en het decreet van 12 Jan. 1942 deze materie. De kosten zijn buitensporig laag en worden thans (Febr. 1947) ge taxeerd op 1500 francs (a 2,22 ct) per ha tegen 400 francs in 1939. Bovendien neemt de staat 80 van de kosten voor zijn rekening, het geen wil zeggen dat de landbouwer in Ned. geld omgerekend per ha 6.66 te betalen heeft. Wanneer we dit vergelijken met de bedragen van rond 200.per ha die de Ned. landbouwer moet betalen, dan springt het verschil wel zeer sterk in het oog. Het is te frappant om waar te kunnen zijn. Een nadere beschouwing zal ons doen zien dat deze vergelijking onjuist is, en derhalve hierop gebaseerde conclusies eveneens. De vraag is hiei wat verstaat men in Frankrijk onder ruilverkaveling en wat voor werkzaamheden worden daar verricht, een en ander in tegenstelling tot Nederland. Hoewel ik helaas geen recente gegevens ter beschikking heb, kunnen we voor dit doel volstaan met vooroorlogse. Zo staat in een Frans werkje Topocjraphie van Ch. Muret (1935) een hoofdstuk over ruilverkaveling, waaruit het volgende is af te leiden. Ruilverkaveling is een perceelsomvorming, die de versnippering van de landelijke eigendom wil „genezen", met als doelstelling de grondexploitatie voordeliger te maken. Ruilverkaveling tast het klein- bezit niet aan, doch bestaat uit hergroepering van een groot aantal, dikwijls ingesloten, verspreide percelen van eenzelfde eigenaar.' Aan deze perceelsomvorming voegt men meestal toe de uitvoering van grondverbeteringen, zoals drooglegging, drainage, en vooral de aanleg van exploitatiewegen ten einde alle percelen van het verkavelde gebied op doelmatige wijze te ontsluiten. Tn een lezing in 1947 gehouden te Antwerpen voor de Belgische landmeters gaf ik de onderstaande definitie, zoals deze het werk van de ruilverkaveling in Nederland m.i. het best benadert.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 12