67 Ruilverkaveling is een agrarisch-planologische maatregel, in hoofd zaak bestaande uit 4 onderdelen, te weten 1) samenvoeging en vormverbetering der percelen, 2) ontsluiting van het terrein door wegenaanleg, 3) beheersing van de waterstaatkundige toestand 4) grondverbeteringenegalisatie, ontginning enz. Willen we echter'wetenschappelijk analyseren, dan meen ik bij nader inzien dat het beter is punt 4 weg te latengrondverbetering is meer een gevolg van ruilverkaveling, in dier voege dat door ruilverkaveling diverse ontginningen mogelijk worden, die voorheen niet of slecht uitvoerbaar waren. Grondverbetering is echter geen integrerend onder deel van de ruilverkaveling; wederzijdse beïnvloeding b.v. van het plan van kavelindeling en de grondverbetering is er niet, hetgeen wel het geval is tussen de drie eerstgenoemde punten. De Fransman accentueert echter nog scherper en verstaat in wezen onder ruilverkaveling de samenvoeging en vormverbetering der per celen. Hieraan wordt secundair toegevoegd „vooral de aanleg van exploitatiewegen" enz. enz. Dit scherpe onderscheid moge tevens blij ken uit het financieringsplan 1947-1950, waarin o.a. de ruilverkaveling en de wegenaanleg apart zijn begroot rémembrement 1400 millions (francs) voirie agricole 1000 assainissement enz. Willen we dus een vergelijking maken tussen de kosten in Frankrijk en in Nederland, dan is het nu wel duidelijk dat we niet zonder meer de 400 francs (1939) naast de 195.(Someren 1940) kunnen stel len. We zullen ieder onderdeel apart moeten bezien, waarbij we ons uiteraard zullen beperken tot de kosten van onderdeel 1. De kosten der eigenlijke verkaveling lopen ook in Frankrijk zeer uiteen en liggen tussen 110 en 250 francs (1930) per ha naar gelang streek en omstandigheden. Voor het departement der Ardennen geeft Damuzeaux onderstaande specificatie opmeting, triangulatie inbegrepen25 francs administratief werk, omvattend erkenning der rechten, schatting der gronden, wegenplan, ontwerp van kavelinde ling, kosten van ter visie legging, maken van registers, tekeningen, enz60 grensuitzetting en afpaling25 afwerking, waaronder begrepen salaris van de hypotheek bewaarder en maken van een register voor de Directe Belastingen10 120 francs In 1939 was dit kennelijk al weer veel duurder en werd in het Bulletin mensuel als gemiddelde opgegeven 400 francs per ha. Dit alles is te vergelijken met de kosten van de kadastrale ruil- verkavelingsdienst. Deze kosten neemt het Rijk geheel voor zijn rekening, doch zij zijn voldoende nauwkeurig na te gaan door te be rekenen hoeveel tijd een verkaveling kost.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 13