Literatuuroverzicht 69 Danuizeaux becijfert voor ongeveer analoge werkzaamheden. Uit het voorgaande blijkt immers dat de kosten per ha zeer uiteen zullen lopen naarmate men met groter of kleiner bezit te doen heeft. De opgave van 120 francs krijgt pas waarde indien we weten de opper vlakte en het aantal eigenaren (eigendommen) van de verkaveling. In het boek van Muret stond ook een voorbeeld uit de Ardennen. Dit blok was groot 797 ha met 73 eigenaren. Wanneer we aannemen dat dit voorbeeld het prototype weergeeft, dan zou, ceteris paribus, volgens de Ned. werkwijze deze verkaveling gekost hebben aan tijd rond 1275 dagen; dus per ha 1,6 dag of 18.60, terwijl onze Franse collega's voor rond V3 van dit bedrag de verkaveling tot een goed einde brengen. ik ben mij bewust dat het onderzoek dat ik kon instellen, in het geheel geen aanspraak kan maken op volledigheid, maar toch is het gevonden verschil zodanig groot, dat wij goed zullen doen ons te be zinnen en te streven naar snellere, goedkopere werkwijzen. Vooral in deze tijd van lege schatkist en hoge belastingen. „Voeren wij zelf niet de noodzakelijke versoberingen door, dan neemt straks het bekende domme potlood onze taak over." Schweizerische Zeitschrift für Vermessung und Kulturtechnik, 1948/10, blz. 247 e.v. In de 28ste jaarlijkse bijeenkomst te Bern van 26/28 Augustus 1948 geeft de Vermessungsdirektor Dr. h.c. Baltensperger een overzicht van de stand van de opmetingen voor het Zwitserse grondboek. In het algemene programma van 13-11-1923 werd een totale duur van 60 jaar geschat, d.w.z. van 1-1-1917 tot ultimo 1976, verdeeld over de verschillende kantons. Onderscheiden wordt de perceelsgewijze opmeting en de vervaardi ging van een overzichtsplan. Er is vertraging in de uitvoering. Oorzaken hiervanoorlogbe zuiniging in de jaren 1936/38in een reeks van kantons geringe vorde ring van de ruilverkavelingen die aan de meting moeten voorafgaan in enige kantons de aanwezigheid van voorlopig voor het grondboek goedgekeurde plans, die slechts vernieuwd zullen worden wanneer de behoefte zich voordoet. De duur van het werk dat nog voor de boeg ligt wordt geschat op 84 jaar van 1-1-1947 af. Bij het vaststellen van de tijd, te besteden aan het overzichtsplan, wordt rekening gehouden met de behoeften van het leger; de landkaart moet in 1956 in hoofdzaak klaar zijn. De jaarlijkse kosten van 1947 tot 2030 worden geschat op 2,7 millioen Zwitserse francs gemiddeld. B. is van plan een algemeen rapport over het algemene programma uit te werkenaan de kantons zal gelegenheid worden gegeven hier stelling tegenover te nemen vóór de vaststelling van een nieuw pro gramma. De G.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 15