70 De Landbode van 8, 15, 22 en 29 Mei 1948. Gebruiksruil van land bouwgrond een eis des tijds, C. F. Hanegraaff. In een uitvoerig artikel betoogt de schrijver de noodzakelijkheid van een wettelijke regeling tot het mogelijk maken van pachtruil. In verband met het wereld-voedseltekort en de noodzakelijkheid voor ons land om ondanks buitenlandse concurrentie de agrarische export zo hoog mogelijk op te voeren, is rationalisatie voor onze landbouw een eis van de eerste orde. Een der factoren die in deze richting be lemmerend werken, is de slechte verkaveling van de grond. Doelmatige verkaveling van de eigendom is één der doeleinden van de ruilverkavelingswet. Doch zelfs wanneer het door een aanvullende pachtregeling in de ruilverkavelingswet, mogelijk wordt door middel van ruilverkaveling een doelmatige verkaveling der gronden naar het gebruik te verkrijgen, zijn wettelijke maatregelen nodig om in af wachting van een kostbare en langdurige ruilverkavelingsprocedure te komen tot een doelmatige indeling van de bodem naar het gebruik, aldus de schrijver. Immers juist voor het grondgebruik is een goede verkaveling en een gunstige ligging t.o.v. de bedrijfsgebouwen van het grootste belang. In tegenstelling met het standpunt in het voorlopig verslag op de Landbouwbegroting voor 1948, waar wordt gepleit voor wettelijke maatregelen voor gebruiksruil, wil de schrijver zich beperken tot pacht ruil, omdat bij gebruiksruil geen sprake is van ruil van gelijkwaardige gebruiksrechten. (Bij de gebruiksruil worden zowel de gebruiksrechten van de eigenaren-grondgebruikers als de gebruiksrechten van de pach ters bij de ruil betrokken, bij de pachtruil alleen de gebruiksrechten van de pachters.) Na gewezen te hebben op vele moeilijkheden, die zich bij pachtruil zelfs onder wettelijke regeling zullen voordoen, zegt de schrijver dat het grote nationale belang dat met een gezondmaking van de gebruiks- toestand in de landbouw is gemoeid, rechtvaardigt, dat aan dit onder werp alle aandacht wordt besteed. De Landbode van 10 en 17 Juli 1948. Gebruiksruil van landbouw gronden, J. J. Gorter, Arnhem. In antwoord op bovenvermeld artikel van Hanegraaff gaat Gorter in zijn artikel na of een gebruiksruil, al of niet beperkt tot pacht, be langrijke resultaten kan afwerpen en of een regeling daarvan los ge zien kan worden van ruilverkaveling. Allereerst wordt nagegaan welke moeilijkheden zich voordoen bij de pachtregeling in een ruilverkaveling onder de huidige wet. In vrijwel ieder complex waarop ruilverkaveling wordt toegepast, treffen wij naast elkaar aan: eigen gebruik en pacht. Bij pacht van boerderijen lopen de belangen van eigenaar en pachter parallel en treden dus geen bijzondere moeilijkheden op. Aan de hand van enkele duidelijk beschreven voorbeelden worden de moeilijkheden belicht die voorkomen bij de pachtregeling van los land in de ruilverkavelings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 16