71 procedure. Bedoelde regeling is gebaseerd op art. 10 der Ruilverkave- lingswet 1938 volgens welk artikel het recht van pacht wordt geregeld of opgeheven. Uit de voorbeelden blijkt duidelijk dat bij een ruilver kaveling waarin een groot deel der gronden als los land is verpacht, 1) door de betrokken organen veel tijd aan deze pachtregeling moet worden besteed, 2) het desondanks mogelijk blijft, dat na de ruilverkaveling een doel matige indeling van de eigendom is verkregen, doch dat de gebruiks- toestand slechter is geworden dan voorheen, 3) een gedeelte van het nuttig effect van de samenvoeging van eigen domspercelen (met de mogelijkheid tot boerderijstichting) moet worden opgeofferd, terwille van de regeling der thans bestaande gebruikstoestand. Alle uitvoerders van ruilverkavelingen zijn dan ook overtuigd van de noodzakelijkheid dat artikel 19 der Ruilverkavelingswet 1938 zo spoe dig mogelijk moet worden uitgebreid met een regeling in de geest van artikel 14 der Herverkavelingswet Walcheren, nl. dat in het plan van ruilverkaveling verbintenissen kunnen worden opgenomen die dezelfde kracht hebben als tussen partijen gesloten en overeenkomstig de wet goedgekeurde pachtovereenkomsten. Een en ander natuurlijk met be hoorlijke waarborgen omkleed. Eerst dan is bij ruilverkaveling behalve éen doelmatige indeling naar de eigendom, een doelmatige indeling naar het gebruik mogelijk, doordat een pachter een kavel kan worden toegewezen, toebehorend aan een andere verpachter dan de oorspronke lijke, en dus samenvoeging van pachtpercelen kan plaats vinden. De schrijver gaat dan als volgt voortThans moeten wij ons af vragen of ten behoeve van een betere indeling van het gebruik der landbouwgronden in gebieden waar ruilverkaveling voorlopig riiet of misschien nimmer toepassing zal vinden toch niet behoefte bestaat aan een afzonderlijke wettelijke regeling van gebruiksruil in ruimere of pachtruil in engere zin. Voordat op de daarvoor in aanmerking komende oppervlakte- van ons land, misschien 500.000 ha, mogelijk ook wel 1.000.000 ha, ruil verkaveling is toegepast, zullen er tientallen jaren verstreken zijn. Ik meen de capaciteit niet hoger te moeten stellen dan 15000 ha per jaar. Het is niet te ontkennen, dat een eenvoudige gebruiksruil zonder uit voering van min of meer kostbare cultuurtechnische werken, die bo vendien in een zeer veel hoger tempo doorgevoerd kan worden dan de ruilverkaveling, veel aanlokkelijks heeft. Toch moet gewaarschuwd worden voor te hoge verwachtingen. Samenvoeging en ruil van ge- bruikspercelen zal in de meeste gevallen veel minder mogelijk blijken te zijn dan bij ruilverkaveling waar door de aanleg van wegen en waterlopen en zo nodig herontginning de verschillen tussen kwaliteit, bestemming en ligging meer genivelleerd worden. De versnippering van bedrijven vindt dikwijls mede haar oorzaak in de sterk variërende bodemgesteldheid en de onvoldoende beheersing van het water en daaraan wordt bij gebruiksruil niets veranderd Beperken wij ons nu tot pachtruil, dan worden de mogelijkheden nog

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 17