73 maatregelen worden genomen tot behoud van de verkregen indeling en tot aanmoediging van het stichten van boerderijen op nieuwe kavels die daarvoor geschikt zijn. Twee grote bezwaren zijn in de huidige tijdsomstandigheden aan deze procedure verbonden 1) de lange benodigde tijd om de resultaten te bereiken voor de uit gestrekte gebieden in ons land die ruilverkavelingsbehoeftig zijn waarschijnlijk 50 jaar, 2) de enorme kosten die daarmede gemoeid zijn. De vraag dringt zich daarom op of niet behalve de gewone ruilver kaveling, door een gedeelte van het beschikbare personeel op gebie den die zich daarvoor lenen, voorlopig een beperkte ruilverkaveling zonder omvangrijke cultuurtechnische werken moet worden toe gepast. Hierdoor zouden snel belangrijke resultaten zijn te verkrijgen, ook al zijn deze niet optimaal, terwijl de kosten voor de ruilverkaveling in het algemeen over een langere periode worden gespreid. In dit verband wordt gedacht aan niet te grote complexen in onze zandgebieden, in Limburg en in kleigebieden waar een enigszins be hoorlijk stelsel van wegen en waterlopen aanwezig is. Beide doelstellingen „gebruiksruil" en hsnellere voorlopige resulta ten der ruilverkaveling" zouden hiermede bereikt kunnen worden. Het lijkt de moeite waard een onderzoek in te stellen naar de ge bieden waarop deze beperkte procedure resultaat zou kunnen op leveren, hetgeen betekent het opmaken van een nieuwe gedifferen tieerde inventarisatie van gronden waarvoor ruilverkaveling nodig is. Nederlandse Jurisprudentie, 1949/19, Rechtbank Arnhem, 29 April 1948. Ruilverkaveling Duivense Broek. Doorsnijding door autobaan. Een rechthebbende voert tegen het plan van ruilverkaveling onder meer de volgende bezwaren aan; 1. dat het Besluit van de Secretaris-Generaal van Landbouw en Vis serij van 19 September 1941 nr. 9537, Ned. Stct. 1941, nr. 190, waarbij op grond van art. 37 der Ruilverkavelingswet (wet) tot de onderhavige ruilverkaveling is besloten, niet rechtsgeldig is; 2. dat het plan niet overeenkomstig art. 73 lid 2 der wet 14 dagen ter visie heeft gelegen op de secretarie van elk der gemeenten waar in het blok is gelegen; 3. dat alle rechthebbenden op onrechtmatige wijze geschaad worden, doordat grond tot een oppervlakte van tenminste 40 ha aan de Staat wordt overgedragen voor Rijksweg nr. 12, de autobaan, ter wijl de Staat daarvoor geen gronden heeft ingebracht 4. dat het plan iri bepaling nr. 5 voorschrijft, dat de aanvaarding van de nieuwe percelen zal geschieden uiterlijk 14 dagen nadat het plan is komen vast te staan; hierdoor zal wellicht overdracht tijdens het landbouwseizoen nodig zijn, hetgeen ongewenst is, omdat het bouw land dan reeds bewerkt is en ingezaaid en het weiland is inge- schaard. 5. dat hij in plaats van weiland bouwland terugkrijgt met een ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 19