Literatuuroverzicht 90 droegen resp. 14 en 26 minuten en voor de coördinaten verschillen"- methode 17 en 27 minuten). Vervolgens werden door beiden 12 punten volgens de affiene transformatie omgerekend. Ook hier behoefden in het formulier nog slechts de onbekende coördinaten in het nieuwe stelsel te worden in gevuld. Deze punten waren reeds eerder door een gelijkvormigheids- transformatie aan 2 punten omgerekend zodat eerst berekend werd volgens de methode zoals die op blz. 63 van de H.T.W. wordt be schreven (constanten A ax, a2, b 1 en A b2) en daarna volgens de „directe" methode (constanten by, a2 en b2). De tijdsbesparing bedroeg hier voor laatstgenoemde methode resp. 40 en 24 (de tijden voor de „directe" methode waren hier 13,5 en 26 minuten en voor de andere 22,5 en 35 minuten). Uit de proefnemingen bleek bovendien dat bij de directe methode de kans op het maken van fouten geringer is dan bij de gebruikelijke methode. (Bij de „directe" methode bleek 1 van de 8 kolommen aan het eind niet te sluiten, bij de „coördinatenverschillen"-methode sloten 3 van de 8 niet. De tijd nodig voor het herstellen van deze fouten werd echter niet in rekening gebracht.) Een nadeel vormt de mogelijkheid van fouten in de berekende coör dinaten ontstaan door het verkeerd overnemen uit Rr. In de practijk blijkt deze kans echter zo gering te zijn, dat men dit nadeel bij de beoordeling welhaast kan verwaarlozen. De conclusie mag dan ook worden getrokken, dat de „directe methode" door haar snelheid en geringe kans tot het maken van fouten is te verkiezen boven de „coördinatenverschillen"-methode. Groningen Maart 1947 Bulletin Géodésique, no. 6, Oct. 1947, blz. 336. Prof. R. Koelofs geeft een beschrijving van het door hem ont worpen prismasysteem, te plaatsen voor het objectief van een kijker, voor zonswaarnemingen. Een combinatie van vier zonnebeelden geeft een figuur waarop scherp kan worden ingesteld. Idem, no. 7. Jan. 1948. Dit is geheel gewijd aan een verslag van de bijeenkomst van de studiecommissie voor de vereffening van het Europese driehoeksnet van 15 tot 17 Oct. 1947. (Zie de lezing van Profi JM. Tienstra op de jongste algemene vergadering van de N.L.F.) Een resolutie werd aangenomen waarvan hieronder een enigszins verkorte vertaling. 1. De commissie vernam de uiteenzetting van luitenant-kolonel F. W Hough van de Army Map Service van de V.S. over de te Bamberg ondernomen werkzaamheden uitgevoerd door Duitse deskundigen. De gebruikte methode is een verbeterde methode Bowie. Het berekende net loopt van de Nederlands-Belgisch-Franse netten tot aan Pinsk. De Zuidgrens volgt ongeveer de parallel van München. 2. De commissie nam kennis van het voorstel van l.k. Hough de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 36