91 berekening uit te breiden over geheel Europa volgens dezelfde methode en uit te voeren door dezelfde organisatiegeheel voor rekening van de plaatselijke administratie. 3. Zij nam eveneens kennis van het voorstel van l.k. Hough de groep Duitse rekenaars eventueel te plaatsen onder de technische controle van de verschillende betrokken naties. 4. Onder erkenning van het buitengewone nut, verbonden aan een dergelijk voorstel, oordeelt de meerderheid van de commissieleden dat de internationale geodetische vereniging zich beter afzijdig kan houden van het rekenwerk in Bamberg, dat uitgevoerd wordt onder omstandigheden die buiten de gewone liggen en een gevolg zijn van de laatste oorlog en de politieke situatie van Europa. De meerderheid oordeelt dat een wetenschappelijke internationale vereniging al het mogelijke moet doen om buiten de politieke tegenstellingen van het ogenblik te blijven. Maar dit wil niet zeggen dat deze werkzaamheden niet van buitengewoon belang zijn voor de oplossing van het algemene probleem van de Europese geodetische vereffening. De commissie uit dus de wens dat de documentatie van deze werkzaamheden haar zal worden meegedeeld door de Army Map Service met alle nodige details. De vereniging zou zelf de publicatie kunnen verzekeren, maar alleen na verkregen accoord met de betrokken naties. 5- De commissie oordeelt dat een berekening van een dergelijke om vang in twee opeenvolgende etappes moet worden uitgevoerd. Bij de eerste benadering moeten alle kwesties betreffende afwijkingen tussen geoïde en ellipsoïde worden verwaarloosd. De commissie meent dat voor de uitvoering van een dergelijke be rekening de in Bamberg verkregen resultaten van groot belang zouden kunnen zijn. 6. De commissie heeft met voldoening vernomen dat de Army Map Service aan de Baltische geodetische commissie de enkele gegevens zal verstrekken die deze nodig heeft om haar berekeningen te voltooien. Zij hoopt dat de Baltische commissie de resultaten betreffende haar net direct zal kunnen publiceren. 7. De commissie neemt kennis van het voorstel van de Nederlandse commissie onderdak en alle mogelijke hulp te verlenen aan een be rekeningsbureau dat de vereniging zou kunnen organiseren. Dit be rekeningsbureau kan slechts worden gevestigd in 1948 nadat de alge mene vergadering te Oslo zal hebben ingestemd met de uitgaven, die vrij hoog zijn. Eerst moet ook worden afgewacht het antwoord op de vraag naar een eerste subsidie van 1000 pond sterling aan de U.N.E.S.C.O. Een van de eerste taken van dit bureau zal zijn de bestudering van de verbinding van het Bambergse net met het Baltische en wel voor de eerste voorlopige berekening. Zij moet vervolgens alle andere landen opwekken tot uitvoering van de berekening van de grote diagonalen die hun eigen vooraf ver effende driehoeksmetingen resumeren en de correctie van deze diago nalen bestuderen bij aansluiting aan een centraal blok, dat nauwkeurig moet worden gedefinieerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 37