RECHT EN ADMINISTRATIE Mr. K. J. BES, Publiciteit 57 Hypotheekbewaarder te Amsterdam: In het Decembernummer 1947 van dit tijdschrift (blz. 304) zegt Mr. HSchuttevaer in zijn verhandeling onder de titel„Reorganisatie van het Kadaster" dat de strijd tussen voor- en tegenstanders van een positief stelsel thans volkomen geluwd is. Hiertoe hebben o.a. bijgedra gen de groeiende neiging tot bescherming van derden via art. 1910 B.W. en de stroming ten gunste van het zogenaamde abstracte stelsel. Bekende en betekenisvolle woorden waarvan men de waarde niet mag onderschatten. Een heldere verhandeling over de begrippen causale en abstracte levering vindt men in het praeadvies voor de Broederschap van Can- didaat-Notarissen in Nederland door Prof. Mr. J. C. van Oven in 1924 uitgebracht. Een praeadvies over causa en levering, gebaseerd op de vragen: „Welk verband bestaat naar ons recht tussen de „eigendomsverkrijging door levering en de onderliggende rechtsver houding?" en: ,,Is het wenselijk te dien aanzien wijziging in ons recht aan te brengen Prof. Van Oven noemt de levering volkomen abstract wanneer het rechtsstelsel de koper aan wie een zaak geleverd is, hoe ook en door wie ook, eigenaar maakt. De vervreemdingshandeling brengt haar gevolg teweeg zoals een pistoolschot de dood van de getroffene (blz. 3). Onder het gangbare begrip abstracte levering verstaat men echter de minder volkomen abstracte levering, nl. een levering slechts onaf hankelijk gemaakt van de invloed van dwaling, dwang of bedrog. De koopovereenkomst moge dus bij vonnis vernietigd worden op grond van dwaling, de eenmaal tot stand gekomen levering blijft intact. Wel blijft hier de eis, in tegenstelling met de volkomen abstracte leve ring, dat geleverd wordt door de rechthebbende. Daarentegen aanvaardt een rechtsstelsel het volstrekt causale stelsel wanneer aan de levering slechts werking wordt toegekend indien zij vooreerst in waarheid gewild is als overdracht van eigendom, voorts verricht door een vo'ledig bevoegde eigenaar jegens een eveneens be voegde verkrijger en bovendien berust op een objectief aanwezige, volkomen rechtsgeldige grond of oorzaak (causa; rechtstitel). Ongetemperd komt dit stelsel in de werkelijkheid niet voor, want minstens is het nodig dat na verloop van tijd derden die te goeder trouw de zaak bezeten hebben de eigendom verkrijgen (blz. 5). Typerend voor de causale levering is, dat zij in de eerste plaats rekening houdt met het recht van de vervreemder. Immers de eigendom gaat alleen over indien aan vele stringente bepalingen voldaan is. Daarentegen beschermt de abstracte levering juist de verkrijger. De

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 3