Vereniging van Civiel-Landmeters Literatuuroverzicht 96 Het bestuur heeft het voornemen op g April a.s. een algemene ver gadering bijeen te roepen die in Den Haag, Restaurant „Boschlust" Bezuidenhoutseweg 2, gehouden zal worden. De Vergadering zal be staan uit een huishoudelijk en een openbaar gedeelte. Het huishoudelijk gedeelte zal aanvangen 's morgens om 11.00 uur. Voor de agenda ver wijst het bestuur naar het eerstvolgende Huishoudelijk Orgaan. In het openbare gedeelte is een lezing geprojecteerd. Aan het Hoofd van het Fototechnisch en Cartografisch Bedrijf der K.L.M., de Heer I. M. Gors ten, werd daartoe het verzoek gedaan te willen spreken over de kaartenproductié van het F.C.B. der K.L.M. Bij deze voordracht zijn alle belangstellenden van harte welkom. Het openbaar gedeelte der vergadering zal 14.00 uur aanvangen. Het Bestuur Schweiz. Zeitschrift für Vermessung und Kulturtechnik, 1948/9 blz. 223Die Wasserleistung der Walliser Bewasserungsanlagen, Dr. Ing. H. Schildknecht, Zürich. AI komen bevloeiing en beregening in ons land (nog) maar weinig voor, toch is bovengenoemd interessant artikel het lezen zeer waard. De schrijver betoogt dat de betrekking tussen de hoeveelheid water en de te bevloeien oppervlakte (die Wasserleistung) van fundamenteel belang is. Daarom worden in bevloeiingsgebieden in het buitenland be- vloeiingsproefvelden aangelegd. Zo is het -droge gebied van U.S.A. (gelegen ten Westen van de ioo° lengtegraad) op grond van de uit komsten van dergelijke' proefvelden verdeeld in 97 zones met een verschillende behoefte aan bevloeiing. De toe te voegen hoeveelheid water varieert in de verschillende zones van 239 mm tot 946 mm. Natuurlijk bestaan voor de diverse cultures in dezelfde zone verschil len. Van groot belang is uiteraard de distributie van de hoeveelheid water over de vegetatieperiode. De uitkomsten van de proefvelden tonen aan, dat de in de praktijk gebruikte hoeveelheden water voor een doelmatige bevloeiing dikwijls veel te groot waren, zelfs in landen met een zeer langdurige be- vloeiings-ervaring zoals Indie en Egypte. Deze te intensieve be vloeiing is oneconomisch en schadelijk voor de plant, terwijl onnodige uitspoeling van meststoffen plaats vindt. Daar men in Wallis niet over uitkomsten van een wetenschappelijk bevloeiingsonderzoek beschikt, is de bevloeiing op grond van prakti sche ervaring tot stand gebracht met een hoeveelheid water van 7000 a 9000 m3 per ha/jaar. De schrijver vergelijkt in grafieken en tabellen enkele van de belangrijkste factoren die de benodigde waterhoeveel- heid voor bevloeiing bepalen voor Wallis met twee bevloeiingszones uit de U.S.A. Zijn conclusie is dat de gebruikte waterhoeveelheid voor de Walliser bevloeiing aanzienlijk te hoog is. Ten dele is dit te hoge waterverbruik toe te schrijven aan de in Wallis toegepaste verouderde methode.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 42