99 Hoofdstuk VII: Inleiding. Hoofdstuk VIII: Puntenschalen. Hoofdstuk IX: Vergelijkingen met 2 veranderlijken. Hoofdstuk X: id. met 3 veranderlij ken. Hoofdstuk XIid. met meer dan 3 veranderlijken. Hoofdstuk XIIid. met 3 veranderlij ken. Hoofdstuk XIII: id. met meer dan 3 veranderlijken. Hoofdstuk XIV Projectieve transfor matie van puntenno- mogrammen. gevolgd door een overzicht van de afbeeldingen en opgaven, en proe ven van oplossingen van de opgaven. In zijn voorbericht schrijft de auteur, dat hij zich in hoofdzaak gericht heeft tot hen die in de practijk tot het ontwerpen en construe ren van nomogrammen willen overgaan. Hierdoor is het karakter van het boek bepaaldweinig theoretische bespiegelingen en regelrecht op het verkrijgen van bruikbare resultaten gerichte beschouwingen. Het is zeer nuttig ook van deze kant de nomografie te benaderen. Hoe interessant en elegant een theoretische opzet is, men is daarmee, wil men een goed nomogram vervaardigen, van de zaak niet af. Dikwijls toch is het wel mogelijk in principe een oplossing of soms wel meerdere oplossingen aan te geven, in de practijk gaat het er om tot het meest bruikbare nomogram te geraken. Men moet zich dan van een groot aantal eisen en details rekenschap geven en het is dan ook een ver dienste juist van dit boek, dat aan deze realistische kant van het vak zoveel aandacht is besteed. Aan de hand van een groot aantal doel matig gekozen voorbeelden zet de schrijver in extenso de gehele ge- dachtengang uiteen. Er vallen geen pasklare resultaten uit de lucht, maar stap voor stap worden 'de diverse stadiën in de overwegingen gevolgd, die ten slotte tot het gewenste doel voeren. De schrijver heeft zich tot de hoofdzaken weten te beperken nochtans is het behandelde van voldoende verscheidenheid om een groot gebied te bestrijken. De draad die door het boek heenloopt is deze, dat na de gebruikelijke discussies omtrent schalen en vergelijkingen van twee veranderlijken, de lijnennomogrammen worden behandeld voor drie en meer veranderlijken. De constructie van het nomogram is ge baseerd op het schrijven van de gegeven vergelijking in determinant- vorm, dit in tegenstelling met vele andere auteurs, die bepaalde grond vormen opstellen, waar dan in concrete gevallen het op te lossen pro bleem toe wordt herleid. Ik meen, dat het gebruiken van de determi nant grote voordelen biedt, omdat de gedachtengang eenvoudiger is en algemener. Ook lijkt het mij t-oe, dat de projectieve transformatie van het nomogram hier het best op aansluit. Bij de behandeling van de C. De nomografie, Lijnennomogrammen, Puntennomogrammen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 45