Examen voor landmeter van het Kadaster 1946 100 puntennomogrammen komt het overbrengen van rechte schalen op kegelsneden aan de orde en wordt de toepassing van het puntenveld behandeld. Tenslotte volgt dan de projectieve transformatie van het nomogram. De theorie van het puntennomogram wordt opgebouwd op de lijncoördinaten. Over de stof zijn 180 opgaven verspreid, aldus de lezer gelegen heid biedend, zich het geleerde door zelf proberen eigen te maken. Aanwijzingen voor de oplossingen zijn achter in het boek gegeven. De schrijver heeft zich veel moeite gegeven om vooral duidelijk te zijn en zich correct uit te drukken. Ik meen, dat hij hierin geslaagd is. Nimmer zal de lezer de auteur er van kunnen beschuldigen, dat hij zich van de zaken heeft afgemaakt en wanneer ik een opmerking zou willen maken, zou ik eerder van een teveel aan zorg voor de lezer, dan van een te weinig melding kunnen maken. Het is echter moeilijk hierover een positief oordeel uit te spreken, omdat de schrijver zich ook heeft willen richten tot diegenen die niet door een voorstudie van de analytische meetkunde zich alreeds met veel van de zaken die hier le pas komen, vertrouwd hebben gemaakt. Ten behoeve van deze lezers trouwens, is een vrij uitgebreid overzicht yan enkele hoofdstuk ken uit de analytische meetkunde gegeven en zijn enkele hoofdzaken over determinanten meegedeeld. De figuren zijn prachtig getekend en doen zeer prettig aan. Het lettertype is aangenaam; jammer, dat het papier niet van iets betere kwaliteit is gekozen. Het is een uitnemend boek, dat zijn weg stellig zal vinden. Wij bevelen het met grote gerustheid aan. J. M. Tienstra Berekening A, 3 uur Bereken de coördinaten van de punten VP 761 t/m VP 769. Geef vóór de uitvoering in het kort aan hoe de berekening zal plaats hebben. fVP225 VP76B

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 46