W. VAN RIESSEN, Plus-minus onteigeningen 62 Hypotheekbewaarder te 's-Gravenhage (Min. v. Fin.) Naar aanleiding van het artikel van Mr. J. M. C. Witvliet op biz. 295 e.v. in jaargang 19148 van dit tijdschrift moge ik enkele opmer kingen maken. Gaarne stem ik in met de opvatting dat bij onteigening in het algemeen het perceel of het perceelsgedeelte in eigendom overgaat op de onteigenende partij volgens de begrenzing waarin het op de grond- tekening is aangegeven. Dit zal ook gelden bij de procedure volgens het besluit F 67. Hier zal zie de aanhaling op blz. 300 van de hypotheekbewaarder te Arnhem de bij de aanzegging behorende kaart bewijskracht hebben .t.a.v. de begrenzing van het onteigende. Hier moeten twee gevallen worden onderscheiden a) de onteigeningsgrens is op het terrein afgepaald b) er is geen afpaling aanwezig. Wordt nu de grondtekening tegelijk met de afschriften van de aan zegging mee overgeschreven ten hypotheekkantore, dan kan er in geval a) tegenstrijdigheid bestaan tussen tekening en afpaling. M.i. zal de afpaling dan beslissend zijn. Het verdient aanbeveling dit in het aanzeggingsformulier op te nemen. In geval b) is de tekening de enige bron waaruit de onteigenings grens kan worden gekend en dit geldt onverschillig of de tekening al dan niet is overgeschreven. Uit de tekening kan in alle geval door de landmeter een onteigeningsgrens op het terrein uitgezet worden. Volgens artikel 13 van het besluit F 67 gaat de eigendom van het onteigende over op de onteigenende partij op het tijdstip van de aan zegging. Dit staat er en het doet er niets toe of deze regeling in strijd zou zijn met het burgerlijk recht. Wanneer nu in het geval, dat Mr. Witvliet op de blz. 299 en 304 in tekening heeft voorgesteld, de gemeente na de datum der onteigenings aanzegging een ander standpunt gaat innemen t.a.v. de onteigenings grens, verandert dit niets aan het bovenstaande. De eigendomsovergang heeft plaats gehad. In de tekening op blz. 301 kan de zaak dus niet in orde komen door een rectificatie-onteigeningsaanzegging, zoals Mr. Witvliet voorstaat. De strook af eb moet door de gemeente worden teruggeleverd bij koopakte aan de aanliggende eigenaren. Voor het strookje crfo-snijpunt oude en nieuwe onteigeningsgrens zal een nieuwe onteigeningsaanzeg ging moeten plaats vinden. Slechts na overschrijving van deze koopakte en nieuwe aanzegging kunnnen de consorten, die de landmeter terecht invoerde, uit de tenaamstelling verdwijnen. Terloops noemt Mr. Witvliet ook nog het beruchte artikel 29 van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 8