122 Deling door D levert de onbekenden, die vervolgens als laatste rij aan de „vermenigvuldiger" worden toegevoegd. Wordt met deze rij de vermenigvuldiging uitgevoerd, dan komt in het resultaat achtereen volgens - a\f, «203/ en E aVoor controle van de aldus berekende onbekenden is in feite slechts één van deze waarden b.v. aXf noodzakelijk. Uit E aff volgt door optelling van aff de waarde voor E, die, onafhankelijk, slechts via de oorspronkelijke foutenvergelijkingen ge controleerd kan worden, doch die, daar we weten dat de gebruikte ele menten juist zijn, ook met een herhaling van de berekening voldoende is geverifieerd. Uit deling van de A's door D volgen de Q-getallen. De gedeelten van het schema die niet behoeven te worden berekend, zijn door een stippellijn omgeven- De rekenaar moet zich de vermenigvuldigingsregel van determi nanten en matrices volkomen eigen maken. Bij nadere beschouwing valt het op, dat de getallen groot zijn, zo dat bij een groter aantal onbekenden of grotere coëfficiënten de vrees moet worden gekoesterd, dat de rekenmachine ze niet kan „houden". In dat geval kan men er toe overgaan, de A's zowel als de D door eenzelfde getal te delen, m.a.w. een bepaald aantal laatste cijfers te schrappen. De nauwkeurigheid van de berekening gaat hierdoor onge twijfeld achteruit, maar een idee van de begane onnauwkeurigheden geven de afwijkingen van nul bij de contröleberekeningen, zodat men bij té grote verschillen alsnog maatregelen kan nemen. Afgezien hiervan treden afrondingsfouten bij deze methode pas in laatste instantie op en planten zich gedurende de bewerking niet voort. Een vergelijking van de uitkomsten met die verkregen bij het elimi natieproces van bovengenoemd artikel levert niet onbelangrijke ver schillen in de derde decimaal. Substitutie ervan in de vergelijkingen levert voor de eliminatiemethode resp. 507,25, 695,48, 652,47 en 506,99, 694,99, 652,99 en de bekende termen- 283,38 tegenover 283,01 voor de waarden van Van het voorkomen van coëfficiënten nul in de normaalvergelij kingen trekt deze rekenmethode een maximum profijt. Vervangt men in bovengenoemd voorbeeld bij de berekening van Au b.v. 464 door nul, dan vervallen van de zes, twee reeksen vermenigvuldigingen. En dit is niet alleen het geval bij de berekening van Allt doch ook bij A13, A14, A23, A24, A33, A34 en A4,t. Bij meer coëfficiënten nul geldt deze vereenvoudiging in nog grotere mate. De anders gebruikelijke j-contróle kan bij deze rekenwijze geheel achterwege blijven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 18