136 Literatuuroverzicht Rapport van de heer Erik Bergstrand, voorgelegd aan het inter nationale congres van Augustus 1948 te Oslo. Hier volgt een samenvatting. Het betreft een toestel voor afstands meting. Een lichtbron zendt uit lichtflitsen die teruggekaatst worden op een spiegel en weer opgevangen op een fotocel. De gevoeligheid van de cel varieert met dezelfde frequentie als de periode van de flitsen. Tengevolge van het doorlopen van de afstand tot de spiegel en terug ontstaat een faseverschil tussen de periode van de terug kerende flitsentrein en die van de gevoeligheid van de cel. Door een kleine verandering van de frequentie kan dit verschil weggenomen worden, zo, dat de cel licht ontvangt op het ogenblik dat hij onge voelig ishij zal dan niet reageren. Resultaten: nauwkeurigheid van 1/1000000 op 10 km. Verwacht wordt dat bereikt kan worden een nauwkeurigheid van 1/1000000 op 30 km. Bij goed zicht kan een meting met inbegrip van uitpakken en opstellen van de instrumenten binnen twee uren worden verricht. De betekenis is o.a. dat basissen en hun ontwikkelingsnetten zouden kunnen vervallen. Prof. J. M. Tienstra zond een rapport aan bovengenoemd congres getiteld: The foundation of the calculus of observations and the method" of the least squares. Zie Bulletin gêodésique, nr. 10. Allen die geworsteld hebben met de geheimzinnige beginselen van de foutentheorie zullen de schrijver dankbaar zijn dat hij deze hekserij heeft uitgebannen. De theorie wordt geheel gegrondvest op het expe riment, dat aantoont dat de resultaten van herhaalde metingen in vele gevallen eenzelfde beeld vertonen dat grafisch de vorm van een klok aanneemt. Schrijver ziet welbewust af van wiskundige interpretatie van deze lijn. Verder geeft het rapport een meetkundige voorstelling van de ver effening van waarnemingen van grootheden die aan voorwaarden moeten voldoen. De n waarnemingen worden opgevat als de n coör dinaten van een punt, de voorwaarden als ruimten van de orde n-1. Het gevraagde punt moet liggen in de snijding van deze ruimten, het vereffende punt is het voetpunt van de loodlijn van het waargenomen punt op deze snijding. "de G.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 32