140 Ik betreur het dat het toegepaste redres ongedaan is gemaakt. Indien nl. in het vonnis dat de rechter naar billijkheid zal geven aan de ver koper zijn eis wordt ontzegd, bestaat de kans dat hierin niet wordt vermeld wie dan wel eigenaar van het geïncrimineerde gedeelte is. Dit althans deed zich voor in het reeds eerder door mij genoemde proces in Amsterdam. Bij gebrek aan een overgeschreven titel vervalt dan de mogelijkheid het op de kaart in zijn minuuttoestand terugge brachte perceel in de kadastrale registers in overeenstemming te brengen met de rechtstoestand. Zeer tot misnoegen van hen die in het Kadaster gaarne een instituut zouden zien dat, ontdaan van de fouten die er reeds in 1820 inzaten en er door tal van oorzaken in de loop van 130 jaar zijn bijgekomen, werkelijk leeft in een maatschappij waarin het zulke belangrijke diensten moet verlenen. De leiding van het dienstvak heeft op de weg tot verbetering reeds een eerste stap gezet, toen zij, bij de laatste wijziging van artikel 88 I.K., de mogelijkheid opende verouderde tenaamstellingen uit de administratie te verwijderen zonder dat hiervoor overgeschreven stuk ken nodig zijn. Moge zij, indachtig aan het oud-vaderlandse „ik dien" op deze weg voortgaan en moge zij er tenslotte naar streven een her- metingswet in het leven te roepen in de geest van die, welke door de Commissie-Hof met zoveel overtuiging is gepropageerd. Waarom ik redres en geen verwijzing nodig acht, heb ik reeds uitvoerig in mijn „Verwijzing of redres" uiteengezet- Ik zou slechts in herhalingen vallen als ik mijn mening nog eens zou moeten geven omdat ze, tien jaar na het verschijnen van het artikel, ongewijzigd is gebleven. Daarom redres, niet alleen bij fouten die door een kadasterambtenaar zijn gemaakt (Mr. Bes op blz. 23) doch mede in verband met de zo gewichtige hypotheekstellingen ook bij eigen- domsverkrijging door aanwas, afslag, bij onzekerheid in de interpre tatie van oude kadastrale kaarten en in duidelijke gevallen van ver jaring. Het zal, na een nauwgezet onderzoek toegepast, de belangen van het maatschappelijk leven dienen. Een administratie die is ge bouwd op een tenaamstelling van 1820 en op veranderingen die daarin door overgeschreven stukken of het register 50 zijn gebracht, is hiertoe in vele gevallen niet meer in staat. Maart 1949. Onderschrift. Dank zij het duidelijk toegelichte standpunt van de Heer Haasbroek zal de kadastrale controverse, naar voren gebracht in de eerste zaak die bij ons „kadastraal scheidsgerecht" aanhangig is gemaakt, een ieder thans duidelijk voor ogen staan. Kortweg gezegd is het voldoende, dat de kadastrale kaarten in overeenstemming worden gebracht met de bezitstoestand, c.q- de eigendomstoestand, op het terrein al of niet gefundeerd op niet gepubliceerde delimitatie- rapporten of is daarnaast noodzakelijk aanvulling, op nader te be palen wijze, van de in de openbare registers gepubliceerde titels? Wie, of b.v. welke afdeling van de Vereniging voor K. en L., werpt zich op als arbiter? B.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 36