J. J. GORTER De administratieve kosten van ruilverkaveling 141 Ingenieur-verificateur van het kadaster te Arnhem: In een artikel, opgenomen in het nummer van i April 1949 van dit Tijdschrift, maakt L. Korver een vergelijking tussen de admini stratieve kosten van ruilverkaveling in Frankrijk en Nederland. Daar bij worden onder administratieve kosten verstaan alle kosten van de door de ruilverkavelingsdienst te verrichten werkzaamheden. De schrij ver komt tot de conclusie dat ze voor ons land aanmerkelijk hoger zijn dan voor soortgelijke werkzaamheden in Frankrijk en vindt zelfs een verhouding 3:1, zij het in verband met de hem ten dienste staande schaarse gegevens onder het nodige voorbehoud. „Maar", zo besluit hij, „toch is het gevonden verschil zodanig groot, dat wij goed zullen doen ons te bezinnen en te streven naar snellere, goed kopere werkwijzen- Vooral in deze tijd van lege schatkist en hoge belastingen. Voeren wij zelf niet de noodzakelijke versoberingen door, dan neemt straks het bekende domme potlood onze taak over". Men kan alle waardering hebben voor de wijze waarop Korver het vraagstuk van tijd en kosten tracht te benaderen, maar de vraag mag toch wel gesteld worden of deze krasse uitspraak in overeenstem ming is met de voorafgaande bewijsvoering. Kunnen wij daarvoor volstaan met een vergelijking alleen met Frankrijk en zijn de gevonden getallen zonder meer tegenover elkaar te stellen? Korver gaat uit van de formule: D 1,2 X ha 3,6 X R 55, waarbij D aantal te besteden dagen voor een ruilverkaveling, hagrootte van het blok in hectaren en R aantal bij de ruilver kaveling betrokken eigendommen (leggerartikels). Noemen we het aantal dagen, dat per ha nodig isd, dan kunnen wij de formule ook schrijven: d 1,2 De formule is afgeleid uit de gegevens van een 17-tal ruilverkave lingen, die de schrijver blijkbaar toevallig ter beschikking stonden en waarvan het niet zeker is dat ze representatief voor het gehele land zijn. Aangenomen mag intussen worden dat de uitkomsten enige ge volgtrekkingen toelaten, maar dan alleen voor het gemiddelde van een niet te klein aantal ruilverkavelingen, en meer in relatieve dan absolute zin. Voor de berekening van de tijd van elke ruilverkaveling afzonderlijk kan aan de uitkomsten van de formule zeer weinig waarde worden toegekend; daarvoor zullen behalve de voor de tijdsbepaling inderdaad meest belangrijke factorenoppervlakte en aantal eigendom men, voor elk geval te vaak verschillende andere factoren optreden, die de tijd mede in grote mate beïnvloeden. Korver erkent, dat zijn formule een grove benadering geeft en hij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 37