144 De verschillende posten van deze begroting kunnen ongeveer als volgt worden samengevat Landmeetkundige werkzaamheden 145 frs per ha Uitvoering grondwerken (wegen) 45 Andere uitgaven (kosten van de commissie, grensstenen enz.) 57 Totaal 247 frs per ha Tegen de toenmalige koers omgerekend is dat resp. ongeveer 14. 4.50 en 5.50, totaal 24.—. Stellen wij daarnaast de terzelfder tijd in Nederland uitgevoerde ruilverkavelingen. De totale kosten daarvan beliepen ongeveer 100. tot 300.per ha, waarbij het ten laste van de eigenaren komende be drag op 50.tot 100.per ha gesteld kan worden. De kosten van de ruilverkavelingsdienst, inclusief de materiële kosten, zullen, zoals reeds eerder werd vermeld, een bedrag van 35.niet hebben over schreden. Duidelijk springt hier het grote verschil in uitvoering in het oog. In het Franse geval vormen de landmeetkundige werkzaamheden de belangrijkste post, bij ons maken ze gemiddeld hoogstens 20% van de totale kosten uit, een percentage dat tegenwoordig tot minder dan 10 is teruggelopen, in vele gevallen zelfs tot beneden 5%. Het is niet aan te nemen, dat de verhouding van de kosten voor landmeetkundige werkzaamheden tot de totale kosten in Frankrijk veel gewijzigd is. Uitbreiding van de cultuurtechnische werkzaamheden bij een pro gramma van 1.000.000 ha per jaar moet onmogelijk geacht worden. Bovendien houdt de doelstelling zulks niet in. Wij kunnen dus de ruilverkaveling van D'Houdelaucourt in dit opzicht als een voorbeeld beschouwen. Toch zou ik zeer voorzichtig willen zijn met het maken van een kostenvergelijking, waarbij bovendien de factor levens standaard niet verwaarloosd kan worden. En het belangrijkste gegeven missen wij, nl. het rendement. Ik ver moed dat ten aanzien hiervan de schaal aanzienlijk in het voordeel van ons land doorslaat. In het verslag van de excursie van de Centrale Commissie naar Württemberg worden de gemiddelde kosten per ha aldaar voor Feld- bereinigung over het jaar 1926 vermeld en wel landmeetk. en kadastrale werkzaamheden 60-80 Mark grensuitzetting, aankoop van grensstenen en loon van meetarbeiders 20-40 De totale landmeetkundige kosten liggen dus tussen 80 en 120 Mark of tussen ƒ48.en ƒ72.wat aanzienlijk meer is dan de reeds eerder becijferde 35.ten onzent en zeker niet minder dan wat de ruilverkavelingsdienst tegenwoordig kost. Om bij Duitsland te blijven wil ik nog wijzen op een artikel van Vermessungsrat Kirchheim te Bielefeld in Allgemeine Vermessungs-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 40