148 worden gezien. Wij kunnen de belangen van stads- of dorpsuitbrei ding. de aanleg van wegen van meer dan plaatselijke betekenis niet uit de weg gaan. Het belang van de eigenaren en grondgebruikers is daar evenzeer mede gediend. Een grote werkvermeerdering is hier van niet het directe gevolg, maar ze kan indirect optreden wanneer tijdrovend overleg nodig is en vooral wanneer door de openbare lichamen of diensten waarmede samengewerkt moet worden, niet tijdig de vereiste beslissingen worden genomen, zodat in de uitvoering stagnatie optreedt. Een ruilverkaveling kan alleen dan in de minst mogelijke tijd wor den uitgevoerd, wanneer het tijdsverloop tussen de stemming en het vaststaan van het plan van ruilverkaveling ook zo kort mogelijk is, de procedure en administratieve uitvoering in de juiste samenhang verlopen en ook de totstandkoming van de wegen, waterlopen, kunst werken en (her)ontginningen daar zo goed mogelijk bij aansluit, dus wanneer geheel gewerkt kan worden naar een nauwkeurig tot in details opgesteld programma. Het komt dus aan op een goede organi satie van het werk en een tijdige aanpassing aan zich tijdens de uit voering voordoende bijzondere omstandigheden. Hoezeer de landmeter ook afhankelijk blijft van het tempo van andere diensten, hij is in zijn sleutelpositie degene die steeds moet trachten het werk te beheersen. Van hem hangt, aangenomen dat de voorbereiding van de ruilver kaveling zo volledig mogelijk is geweest, in de eerste plaats af of een ruilverkaveling in het minimum aantal dagen per ha uitgevoerd wordt. Ik beschouw de goede organisatie van het werk, in voortdurend overleg met het hoofd van bureau, met het Secretariaat der Centrale Commissie, en uiteraard met de plaatselijke commissie, als de be langrijkste mogelijkheid om de tijd te drukken. Daarnaast moet men aandacht blijven schenken aan mogelijke ver sobering en vereenvoudiging van de werkzaamheden van de ruilver- kavelingsdienst, zowel over het geheel bezien als voor daartoe aan leiding gevende gevallen in het bijzonder. Al zal men in het algemeen moeten vasthouden aan de in de praktijk juist gebleken werkwijzen, het is goed hier critisch tegenover te blijven staan en zich daarbij steeds rekenschap te. geven van de te stellen nauwkeurigheidseisen. Ik meen te mogen zeggen, dat het aan begrip hiervoor bij de ruil- verkavelingsdienst niet ontbreekt. Intussen dient men van het resultaat van versobering en vereenvou diging niet te hoge verwachtingen te koesteren. Het gaat daarbij om bepaalde onderdelen van het werk en er zal geen sprake kunnen zijn van revolutionnaire veranderingen. Bovendien is de te winnen tijd in hoge mate afhankelijk van de vlotte voortgang van het werk volgens het uitgestippelde werkprogramma. De goede organisatie van het werk, ik herhaal het, blijft hoofdzaak. Het is hier niet de plaats om op de bij ruilverkaveling gevolgde werkwijzen in te gaan. Ik zou dan wel de gehele handleiding mogen afschrijven met toevoeging van het nodige commentaar. Laat ik volstaan met het formuleren van enkele „geboden":

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 44