149 1. Verricht geen werkzaamheden op een eerder tijdstip, wanneer dat extra-bijhouding meebrengt. 2. Teken geen kaarten wanneer met mechanische reproducties kan worden volstaan. 3. Maak voor de berekeningen zoveel mogelijk gebruik van grafische methodenberekening uit meetgetallen kost in het algemeen meer tijd en geeft meer kans op het maken van fouten. 4. Bereken geen uitzettingsgetallen, wanneer uitpassing van de kaart voldoende nauwkeurig is. 5. Maak zo lang mogelijk gebruik van de bestaande kadastrale kaart. 6. Kaarteer niet, wanneer kopiëren voldoende nauwkeurigheid geeft b.v. ten aanzien van klassegrenzen. 7. Beperk de terreinmetingen tot het uiterstericht ze op de nieuwe toestand en meet van de oude toestand niet meer dan noodzakelijk is. 8. Beperk het aantal vaste punten van de meetkundige grondslag en zorg dat ze dadelijk in overeenstemming met het wegen- en water- lopennet geplaatst worden. 9. Maak gebruik van luchtkaartering, wanneer de oude indeling grotendeels gehandhaafd wordt, en het terrein zich voor deze methode leent (poldergebieden). 10. Maar draag er zorg voor, dat de als eindresultaat bij het kadaster in te leveren metingsstukken aan de daarvoor gestelde eisen voldoen. Luchtkaartering biedt belangrijke voordelen. Ze brengt een belang rijke tijdsbesparing, doordat veel meet- en kaarteerwerk achterwege kan blijven, maar ook worden wij daardoor veel sneller aan de be nodigde kaarten geholpen, zodat de duur van de uitvoering in de regel met een jaar verminderd kan worden wat ook al weer het aantal dagen per ha gunstig beïnvloedt. Bovendien is luchtkaartering aan zienlijk goedkoper. Voor het eerst vond toepassing plaats in de 2140 ha grote ruilver kaveling „De Eemnesser Polders", die daardoor in een zeer snel tempo kon worden uitgevoerd en aan de ruilverkavelingsdienst slechts 1,4 dag per ha kostte. Aangenomen mag wel worden, dat de tijdsbe sparing minstens tot Yz dag per ha bedraagt. Van het komende ruilverkavelingsprogramma zal nagenoeg de helft van de oppervlakte voor luchtkaartering in aanmerking komen. De toepassing zal dus voor de gemiddelde tijd van betekenis zijn. Hiertegenover staan dan de aanzienlijk meer tijd vragende ruilver kavelingen vooral in de diluviale gebieden, maar ik heb toch gemeend bij het met het Secretariaat der Centrale Commissie opgestelde pro gramma uit te kunnen gaan van de grondslag: 2,3 dag per ha, een tijd die toevallig blijkt overeen te komen met die welke met de formule- Korver berekend werd voor de gemiddelde ruilverkaveling van 1000 ha met 300 eigendommen. Ik geloof niet te optimistisch te zijn geweest. Een resultaat als van 2,3 dag voor de pas gereedgekomen ruilverkaveling „Het Laag Heniaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 45