151 eigendomsverhouding; deze is slechts mogelijk door ruilverkaveling en grondverbetering Alleen het streven om een deel der uit het Oosten verdreven land bouwers weer aan een bedrijf te helpen kan een aantasten en ver anderen der tegenwoordige verhoudingen rechtvaardigen. De schrij ver houdt dan een pleidooi om de last over alle bedrijven boven 6 ha te verdelen in die zin, dat bedrijven van 6-8 ha 4% van de oppervlakte afstaan, bedrijven van 8-10 ha 4,3% enz. Dus bedrijven van 6 ha 4 0,24 ha, blijven 5,76 ha 8 ha 4,3% 0,34 ha 7.66 ha 10 ha 4,6% 0,46 ha 9,54 ha 20 ha 6,1% 1,22 ha -= 18,78 ha 100 ha 18,1% 18,10 ha 81,90 ha 300 ha 48,1% 144,3° ha I55>7° ha Van 300 ha af moet de progressie van 0,3% op 0,1% per ha terugge bracht worden van 700 ha op 0,05%, daar anders spoedig een afstand van 100% bereikt wordt. Bij de kleinere bedrijven kan door intensivering (vooral na ruilver kaveling) de afgifte van grond gecompenseerd worden. Bij deze uit voering van de bodemhervorming komt vooral in gemeenten met een groot aantal kleinbedrijven de afgestane 'grond verspreid te liggen. Hier moet de hervorming gepaard gaan met ruilverkaveling, waardoor dan tevens intensivering mogelijk is. Tenslotte houdt de schrijver een pleidooi om het apparaat der ruilverkaveling bij de uitvoering van het hervormings- en vestigings plan in te schakelen omdat dan direct beschikt kan worden over een volledig en deskundig apparaat met grote ervaring op overeenkomstig gebied. Een soortgelijk idee, als door de schrijver ontwikkeld, had kort na de bevrijding in ons land de belangstelling, doch hier ten behoeve van de sanering van te kleine bedrijven. De overweging was als volgt Wanneer bij ruilverkaveling een klein percentage grond van de grotere bedrijven wordt ingehouden, kunnen hiermee de te kleine bedrijven worden vergroot (de inhouding betreft het gebruik, niet de eigendom). Bij de herverkaveling Walcheren wordt tot sanering van te kleine bedrijven overgegaan door in de Noord-Oostpolder een paar duizend ha grond beschikbaar te stellen voor Walcherense boeren. In de ruil verkavelingsprocedure kan vergroting op bescheiden schaal van te kleine bedrijven mogelijk verondersteld worden door toepassing van de volgens art. 12 der ruilverkavelingswet toelaatbare onderdeling van 3%, waarvoor- het noodzakelijk zou zijn de woorden „zo dicht moge lijk" uit art. 12, ie lid, te schrappen. Bij herziening van de pachtregeling in de ruilverkavelingswet zou, mede in verband met het bovenstaande, te overwegen zijn de marge van 5% voor de pachtgrond te vergroten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 47