153 Ondanks dit verschil maken de bovenvermelde cijfers een machtige indruk, vooral de geprojecteerde voor de komende jaren. De organi satie schijnt evenwel nog niet geheel te kloppen, hetgeen volgt uit een vergelijking over de afgelopen jaren van het aantal beschikbare landmeters, de jaarprestatie van één landmeter plus technisch personeel, de gemiddelde duur van een ruilverkaveling en het aantal gereedgekomen ha. Verder geeft het verslag een overzicht van de bespreking van een aantal punten, waarover in de Commissie volledige overeenstemming bestaat. Aan het slot wordt een resumé van deze punten gegeven, dat als volgt luidt: 1Tempo van uitvoering in 1949 wordt 800.000 ha in behandeling genomen waarvoor 3 milliard francs nodig zijn, van 195° jaarlijks 1.000.000 ha, waar voor per jaar 4 milliard francs nodig zijn. 2. Financiering: het is noodzakelijk de huidige wijze van financiering door de Staat ten laste van het algemeen budget te handhaven (en dus niet met behulp van Marshall gelden). 3. Installatie van landmeters: aan jonge landmeters wordt een lening verstrekt („prêts d hon- neur") van 500.000 francs om hun installatie en de aanpak van de hun toevertrouwde werkzaamheden te vergemakkelijken. 4. Noodzakelijkheid van propagandavoering propaganda zal gevoerd worden in overleg tussen de Dienst van de Génie Rural en de verenigingen van exploitanten. 5. Wettelijke maatregelen zijn nodig om verkeerde aanplant te voorkomen op cultuurgronden die zullen worden verkaveld en om een reglementering van de verkoop ge durende de ruilverkaveling te verkrijgen. De onjuiste aanplant van boomgaard of bos in een voorgenomen of in behandeling zijnde ruilverkaveling geeft ook in ons land moeilijk heden. Journal des Géomètres-Exper'ts, December 1948, pag. 465. Le problème du remembrement et du regroupement cultural. J. M. Schermber, docteur ès-sciences économiques. De schrijver betoogt de absolute noodzakelijkheid de landbouw in Frankrijk op een modernere basis te brengen, waarvoor allereerst de indeling van de bodem moet worden verbeterd. Bij zijn onderzoek naar de wijze waarop dit behoort te geschieden, gaat hij uit van de volgende principes 1de urgentie van de hergroepering der percelen 2) de armoede van het land, die vereist dat de gespendeerde gelden rendabel zijn voor particulier en staat; 3) de toenemende belangrijkheid van het gebruik ten opzichte van de eigendom

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 49