154 4) de noodzakelijkheid aan de reorganisatie van de bodem alle aan verwante operaties te verbinden. Na deze principes te hebben besproken, komt hij er toe aan de ene kant de wet op de ruilverkaveling van 9 Maart 1941 aan een critisch onderzoek te onderwerpen, aan de andere kant de wijze van verkave- ling op grond van deze wet te vergelijken met de gebruiksverkaveling, onderwerp van een nieuw-ontwerp van wet. Zijn conclusie over de wet van 9 Maart 1941 is gunstig, behalve dat één wijziging moet worden aangebracht, waardoor de gebruikers meer dan tot nog toe bij de procedure worden betrokken. De schrijver gaat dan voort „Hoewel technisch uitstekend, uitgezonderd bovenvermelde tekort koming (gebruikers), heeft de wet van 9 Maart 1941 toch slechts een betrekkelijk succes opgeleverd. Men kan zich hierovej te meer ver wonderen, daar in bepaalde omliggende landen zoals Nederland, waar de techniek van de wet op de ruilverkaveling vrijwel dezelfde is, de verkregen resultaten beter voldoen. De reden hiervan is, naar het schijnt, dat in Frankrijk de toepassing van de wet te wensen overlaat. Het critisch onderzoek van de wet moet zich dus richten op de toepassing." Om snel goede resultaten te verkrijgen voor de 10 millioen te verkavelen ha, worden achtereenvolgens aangegeven en behandeld 1) verkorting der termijnen; 2) zoveel mogelijk gebruik maken van bestaande kadastrale kaarten; 3) inschakeling luchtfotogrammetrie 4) verhoging jaarprestatie van de landmeter door a) toekennen van een behoorlijke beloning, b) uitbreiding van het hulppersoneel van de landmeter, nl. door hem in plaats van met één équipe (1000 ha per jaar) met 2 of 3 équipes (2000 a 3000 ha per jaar) te laten werken; c) te ruilverkavelen „par zone" dus de aanliggende gemeenten op elkaar volgend 5) het instellen op nationale grondslag van een plan voor ruilverkave ling voor verscheidene jaren, met begunstiging van gebieden met grote productie; 6) regeling voor de regelmatige verstrekking van kredieten, b.v. 2 milliard francs per jaar; daar het effect van de ruilverkaveling jaarlijks 150 a 200% van de kosten bedraagt, behoeven de kredie ten slechts voorschotten te zijn 7) grotere zeggenschap aan de gebruikers, door opneming van ver tegenwoordigers in de sous-commissions communales 8) de spoedige totstandkoming van het ministeriële besluit waarbij de financiële en administratieve bepalingen worden vastgesteld voor de uitvoering van de wet van 29 April 1944, waarna de z.g. aan verwante werken met staatssubsidie kunnen worden uitgevoerd. 1 en aanzien van de beloning van de landmeter zegt de schrijver nog dat deze in 1946 werd vastgesteld op 1400 a 1600 francs per ha. Vol gens opgaaf van landmeters liggen de kosten voor henzelf tussen 2034 francs en 4000 francs per ha; vermeerderd met 15% ondernemers-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 50