155 winst zou de landmeter dus tenminste 2350 francs per ha moeten ont vangen. Het spreekt dus vanzelf dat de landmeters zich niet voor de ruilverkavelingswerken interesseren, zodra lucratiever werk voor handen is. Tenslotte maakt de schrijver een vergelijking tussen de ruilverkave ling en de verkaveling naar het gebruik, waarbij ook nog even de „échanges amiables ou obligatoires" ter sprake komen. De benodigde tijd en kosten zijn volgens schrijver voor beide gelijk. De gebruiks- verkaveling is een provisorische en fragmentarische operatie. De ruil verkaveling is blijvend en afdoende en dient zelfs beter de belangen der gebruikersslechts zij opent de mogelijkheid voor uitvoering van de aanverwante (cultuurtechnische) werken, waarom aan ruilver kaveling de voorkeur wordt gegeven. 'Arnhem, April 1949. C. K. Het notariaat en de plaats van de notaris in de samenleving. Onder deze titel zijn twee praeadviezen in druk verschenen, uitge bracht door A. W. Voors, cand.-notaris te Heemstede en A. M. Vroom, notaris te Amsterdam, ter behandeling in de Algemene Ver gadering van de Broederschap der Cand.-Notarissen in 1949. In W.P.N.R. 4085 geeft Mr. I. van de Velde een bespreking van deze opstellen. De Broederschap heeft ditmaal eens geen juridisch gegeven aan de orde gesteld, maar een typisch notarieel onderwerp ter beschouwing aan zijn vergadering voorgelegd. Men kan veilig zeggen, dat alle aspecten van het notariaat en zijn beoefenaren in deze praeadviezen de revue passeren. Zij vormen daarom zeer interessante lectuur voor allen die met het notariaat in aanraking komen. Wat in de inleiding van notaris Vroom over kennis der beroepen en beroepskeuze is ge schreven, heeft grote algemene waarde. Buitenstaanders bezien een bepaald beroep soms wel eens erg een zijdig. De Heer Voors, die afzonderlijke paragrafen wijdt aan „de notaris en de overheid" en „de notaris en de fiscus" roert het nauwe contact tussen notaris en hypotheekkantoor eri de ook vrij veelvuldige aan raking met de landmeter van het kadaster niet aan. Notaris Vroom pleit voor de verplichte notariële akte bij overdracht en scheiding van onroerend goed en wil ook de successiememories altijd door notariële tussenkomst laten indienen. Het zo noodzake lijke titelonderzoek en het nagaan van de beschikkingsbevoegdheid dient slechts door het notariaat te geschieden, hetwelk zekerheid geeft omtrent de vereiste deskundigheid. De overboeking op het hypotheek kantoor overeenkomstig de gegevens uit de successiememories, maakt het noodzakelijk dat de verervingen in die aangiften op de juiste wijze worden vermeld, en tussenkomst van het notariaat geeft ook in deze meer waarborg voor de juistheid van die overboekingen. Notaris Vroom wijst op het voorkomen van gevallen waarin de rechtsbijstand van onbevoegden tot onjuistheden en moeilijkheden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 51