VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Examen voor landmeter van het Kadaster 1946 156 leidde. Ook in kadastrale kringen is dikwijls voor de verplichte notariële tussenkomst gepleit (rapport Commissie-Hof, adres van het bestuur van de Ver. voor K. en L. naar aanleiding van de bekende door Prof. Meyers gestelde vragen). Men blijve zich echter in notariële kringen ervan bewust dat helaas ook datgene wat uit notariële handen komt, nog wel eens voor rectificatie in aanmerking komt, rectificatie die dikwijls pas na veel moeite verkregen wordt. In dit opzicht zou een onderzoek naar het aantal en de aard van de posten, door de hypotheekbewaarder in zijn memoriaal nr. n ge boekt, leerzaam kunnen zijn. Het bezigen van de juiste kadastrale omschrijving van onroerend goed in akten is een opgave waarmee het notariaat wel eens moeite heeft en met het oplossen hiervan staat of valt de boeking ten hypotheekkantore. Men kan de Broederschap der Cand.-Notarissen benijden om het tot stand komen van deze twee voortreffelijke praeadviezen, ontstaan onder tijdsomstandigheden waarin spanningen in de maatschappij en omvorming op menig terrein zich manifesteren, die, zoals de Heer Vroom het uitdrukt, „het noodzakelijker maken dan ooit om zich te bezinnen op de plaats die ons ambt in de samenleving inneemt of be hoort in te nemen". Deze noodzaak is er ook voor het Kadaster. Wie neemt het initiatief dat ook voor dit dienstvak een of meer uitvoerige richtinggevende verhandelingen worden geschreven? Hier ligt een taak voor de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. W. v. R. Hypotheken op onroerende goederen. Het volgende is ontleend aan Mededeling 5054 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Statistiek der Overheidsfinanciën. De na de bevrijding in 1945 aangevangen stijging van de aantallen en bedragen der nieuwe inschrijvingen zette zich in 1948 verder voort. Van 1946 af werden naar aantal en bedrag meer hypotheken nieuw ingeschreven dan doorgehaald. De gemiddelde rentevoet van nieuwe inschrijvingen bedroeg over 1948 3,74 De gemiddelde rente van de openstaande inschrijvingen 4829 millioen) bedroeg op 31 December 1948 4,40 F. H. vervolg van blz. 105 Tenaamstelling in de kadastrale legger Mei 1946: 175 D. Cornelissen 1.20.10 195 G. Roelofs 1.60.80 196 Gemeente Diever 90.20 202 J. Berends 18.00

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 52