TUL TEL 173 bergruimten langs de muren, de betimmeringen, een altijddurende belemmering vormen. Men denke ook aan het publiek in de winkels en de voetgangers daarbuiten, die vooral in drukke winkelstraten het meten slechts tot enkele uren beperken. De werkverdeling dient met al deze moeilijkheden rekening te houden, opdat het werk zo econo misch mogelijk voortgang vindt. Over het algemeen is de medewer king van zakenmensen en winkelpersoneel zeer groot. Teneinde de lezer een inzicht te geven in de meting van een blok is een voorbeeld gegeven in de figuren 18 en 19, die het gedeelte geven van het blok begrensd door Singel, Koningsplein, Herengracht en /cy"? Figuur 16. Beulingstraat, een der meest afwisselende stukken, die tot dusver ge meten zijn. De meetlijnen zijn aangegeven door puntlijnen, terwijl bij de berekende of afgeleide maten dit vermeld is. Op deze figuren komt een gedeelte voor van de R.K. Kerk aan het Singel, bekend onder de naam „Krijtberg", waarvan het door toevallige omstandig heden mogelijk was alle hoekpunten in coördinaten te berekenen en daaruit de oppervlakte af te leiden, wat in de regel van dergelijke Figuur 17. hoekige percelen met de planimeter geschiedt op een kaartering op schaal 1 250. Het lijkt mij niet noodzakelijk de opmeting van de figu ren 18 en 19 nader te beschrijven; het geheel spreekt voor zichzelf. Echter wil ik de aandacht vestigen op enkele bijzonderheden o.a. de onder een bepaalde hoek ingebrachte evenwijdige lijnen, het meten van een lijn over een plat dak bij laagbouw en het inbrengen van een lijn over een eerste verdieping. Delimitatie. Wanneer het onmogelijk is de kadastrale grens wegens totaal gebrek aan gegevens vast te stellen of wanneer de thans be staande toestand zeer afwijkt van de kadastrale kaart, wordt tot deli mitatie overgegaan. De belanghebbenden, tussen wier percelen de vast te stellen grens loopt, worden opgeroepen teneinde met de landmeter op het terrein een oplossing te vinden tot regeling van de grens. Al gaat het niet altijd even gemakkelijk, mij is tot dusver geen geval be kend, waarin geen oplossing is gevonden. Na verkregen overeenstem ming tekenen partijen de verklaring die aan de oproeping is vastge hecht en waaruit blijkt dat zij instemmen met de aan de landmeter aangewezen en door hem opgemeten grens.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 19