Ir. J. H. VAN DER MEULEN Over het opsporen van een grove fout in de hoekmeting bij veelhoeksmeting 183 overwegingen, weer nuttig steeds in twee standen van de kijker te meten. Invloeden van micrometerfouten zijn te reduceren door het in strument te gebruiken als waarvoor het is ontworpen, nl. als repe titietheodoliet. Gaat men toch over tot richtingsmeting, dan zou men in voorkomende gevallen de waarnemingen kunnen corrigeren d.m.v. een tabel of grafiekje. Terloops zij opgemerkt dat de richtnauwkeurigheid van het in strument beperkt wordt door de hoedanigheid van de instelschroeï van de rand: de kijker biedt grotere mogelijkheden. Thans is de m.f. in de enkelvoudige instelling van een punt en in de waarneming aan de mcrometer practisch gelijk (±8 dmgr), hetgeen voor repe titietheodolieten niet gebruikelijk is. Conservator aan de Technische Hogeschool te Delft. Bekend mag worden verondersteld de methode van opsporen van één grove fout in de hoekmeting, waarbij met onvereffende hoeken de veelhoek tweemaal wordt doorgerekendde fout is dan gemaakt in het punt waarvan de coördinaten zo dicht mogelijk bij elkaar komen. Bij het uitwerken van de practische oefeningen in tachymetrie kwam een student, die een dergelijke abnormale fout in zijn veelhoek had gemaakt, met een eigen methode, waarbij het niet nodig was de veel hoek tweemaal door te rekenen of de regel van Brönnimann toe te passen. In bijgaande figuur is een gedeelte van die veelhoek getekend. In P is de fout gemaakt. P, Q 'en E liggen toevallig ongeveer op een rechte lijn. De veelhoek draait over de hoek en het eindpunt E

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 29