Literatuuroverzicht 188 maakt de oude liefde van Michelson weer een fris en blozend aan zien te gevenhet door neutronenbombardement uit goud verkregen kwik bevat nl. slechts één enkel isotoop, nl. Hg-198. Daardoor is de samengestelde lijn al teruggebracht tot een enkele lijn, maar tevens bleek een ander voordeel zodanig te kunnen worden uitgebuit, dat de roem van de Cd-lijn wel ernstig verbleekt: zelfs een onbetwist „mono- chromatische" lijn heeft nog een eindige breedte, die afneemt met dalende temperatuur en toenemende massa van de lichtgevende atomen. Hg heeft een grote massa, bovendien heeft het onder de zware elementen nog de grootste max. dampspanning en kan daardoor ook bij vrij lage temperaturen (beneden o° C) een gasontlading onder houden. Het Bureau of Standards heeft uit metingen met deze bron vast gesteld, dat de golflengten reeds bepaald kunnen worden met een onzekerheid van 1io8. Theoretisch staat vast, dat 1io9 gehaald moet kunnen worden, en dat dan ook de grootst bereikbare nauwkeurigheid met lengtestandaarden die op het atoom gebaseerd zijn, is gerealiseerd. Redenen genoeg voor Dr. Meggers om te voorspellen, dat eens de groene Hg-198 lijn de lengtestandaard zal worden. Dat voorlopig dit Hg-isotoop nog schaars en duur is, vormt mogelijk over enige jaren geen argument meer. (De Ingenieur, n-VI-1948.) J. P. Prof. Dr. Egbert Harbert. Vermessungskunde. Band I. Techni scher Teil. Reine Grundvermessungen. 267 blz., 15 X 21 cm, 153 fig., 4de druk. Herbert Wichmann Verlag, Bad Liebenwerda-Berlin 1948. De eerste druk van dit in 1939 verschenen werk is in dit tijdschrift op blz. 266 van jaargang 1939 reeds door Prof. Tienstra besproken. Aan het goede wat daar over het boek gezegd wordt behoef ik niets toe te voegen omdat deze nieuwe, vierde druk ongewijzigd is gebleven. Lengtemeting, meten en uitzetten van hoeken, trigonometrische punts- bepaling (geen vereffening), veelhoeksmeting, lijnconstructies, detail meting en kaartering, oppervlakteberekening en rekenhulpmiddelen worden op duidelijke en eenvoudige wijze behandeld. In zijn voorwoord verklaart de schrijver dat, tengevolge van de uiterst moeilijke tijdsomstandigheden, aanvulling, uitbreiding en een nieuwe bewerking van het boek helaas achterwege moest blijven. Deze moeilijke tijdsomstandigheden zijn uiteraard ook merkbaar in de uitvoering. De tekeningen zijn en dit in tegenstelling met de eerste druk op een te kleine schaal gereproduceerd, waardoor de leesbaarheid er van, ook wegens de slechte kwaliteit van het papier waarop het boek gedrukt moest worden, nadelig wordt beïnvloed. Ook het innaaien laat helaas veel te wensen over. N. D. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 34