RECHT EN ADMINISTRATIE J. F. JONGEDIJK Hermeting en redres Landmeter van het kadaster te Almelo. Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van het artikel van Mr. K. J. Bes in dit tijdschrift, bladz. 19 en v. van deze jaargang, onder de titel „Kadastraal scheidsgerecht". Hierin wordt het aloude vraagstuk redres weer eens besproken, een kadastrale aangelegenheid die mij en allen die met het Kadaster te maken hebben, steeds belang inboezemt. Mr. Bes haalt in zijn bijdrage het artikel van Haasbroek aan, dat juist 10 jaar vroeger in ons tijdschrift werd gepubliceerd onder de titel „Verwijzing of redres". Dit artikel, dat mijn volledige instemming heeft, belicht op uitstekende wijze een deel van het vraag stuk. Het lijkt mij echter wel nuttig, het redres nog eens wat meer algemeen te beschouwen, vooral ook in verband met de hermetingen, die gelukkig momenteel weer op wat uitgebreider schaal in uitvoe ring zijn. Wat verstaan wij eigenlijk onder „redres"? In de Instructie Kadaster lezen wij in artikel 77 punt 21 „Wordt een vroeger gemaakte fout verbeterd, dan behoort zo mogelijk te worden verwezen naar het stuk waar de fout is ont staan." Meer houvast geeft de I.K. niet. Mr. Bes zegt in zijn boven aangehaald artikel,,In beginsel kan er slechts sprake zijn van redres, wanneer een fout hersteld wordt die door een kadasterambtenaar is gemaakt". Wij kunnen verschillende soorten van redres onderscheiden en wel redres kaart; redres grootte of berekening; redres tenaamstelling; redres aanwijzing. Is dit nu altijd het herstellen van een vroeger gemaakte fout? Neen. In vele gevallen kan er niet van een aanwijsbare fout worden gespro ken. Het is nu eenmaal zo, dat er aan het kadaster tegenwoordig oneindig veel hogere eisen worden gesteld dan in de vorige eeuw. Waarom zijn hermetingen zo urgent? Omdat het kadaster in vele opzichten niet meer aan moderne eisen voldoet en vernieuwing drin gend noodzakelijk is. Dit wordt hetgeen zeer toe te juichen valt algemeen ingezien en er wordt volgens een vast plan aan deze ver nieuwing gewerkt. Maar is deze hermeting in vele opzichten niet te beschouwen als een redres in het groot Deze vraag zal bevestigend worden beantwoord door ieder die wel eens een nieuw, door her meting ontstaan plan op de kopieerspiegel heeft vergeleken met de fotografische vergroting op dezelfde schaal van het oude kadastrale plan. Daarbij vallen meer of minder belangrijke afwijkingen duidelijk te constateren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 36