191 Bij de gewone kadastrale dienst is men soms nogal eens huiverig „redres" toe te passen, maar bij hermeting verdwijnt die huivering dikwijls. Dit is ook zeer verklaarbaar, want bij hermeting wordt een in vele opzichten nieuw kadaster geschapen. Haasbroek zegt in zijn artikel„Het is m.i. de taak van een her meting, om, indien het enigszins mogelijk is, de kadastrale toestand een afspiegeling te doen zijn van de levende eigendomstoestand." Deze hermeting, dit redres op grote schaal, moet echter niet worden beschouwd als een verbetering van vroeger gemaakte fouten. Er wordt een betere kaart vervaardigd op grotere schaalde oppervlak ten der percelen worden nauwkeuriger berekend dan vroeger het ge val is geweest. Redres kan inderdaad zijn het herstel van een vroeger gemaakte aanwijsbare fout, maar is in vele andere gevallen een vernieuwing met grotere nauwkeurigheid dan vroeger nodig was. Dit blijkt wel het duidelijkst bij redres-grootte. Vroeger werden de oppervlakten der percelen veelal grafisch be rekend van een niet volmaakte kaart op kleine schaal. Dat was voor die tijd voldoende. De tegenwoordige tijd stelt hogere eisen en de oppervlakteberekening heeft zich daaraan aangepast. Gevolg isver betering van de grootten door hermeting of door middel van redres. Hier hebben we dus niet het herstellen van vroeger gemaakte fouten, maar eenvoudig de resultaten van een grotere nauwkeurigheid. Het zelfde geldt in vele gevallen voor de verbetering van de kaart. Ook redres-kaart is niet altijd het herstellen van vroeger gemaakte fouten. Daarom zou het m.i. wel wenselijk zijn alleen dan van redres te spreken, als inderdaad een aanwijsbare fout wordt hersteld. In de vele andere gevallen waarbij de kaart of de oppervlakten van per celen gewijzigd worden uitsluitend ten gevolge van de grotere nauw keurigheid waarmee thans wordt gewerkt, ware het naar mijn me ning beter, ook bij de gewone dienst te spreken van „hermeting". We zijn dan ook in overeenstemming met de terminologie van de Wet op de Grondbelasting, vgl. bijv. art. 9, 2e lid. Hoe staat het nu met de eis, door Mr. Bes gesteld, dat er geen conflict mag ontstaan met hetgeen in de openbare registers is ge publiceerd Wanneer er vroeger een perceel van bepaalde, in de akte genoemde, bindende maten is overgedragen, is het direct duidelijk, dat dit per ceel bij hermeting niet andere afmetingen mag verkrijgen, want dit zou inderdaad strijd met de openbare registers betekenen. Maar ontstaat deze strijd ook bij wijziging van de kadastrale grootte Een kadastraal perceel heeft een oppervlakte van 1 ha. Dit per ceel is herhaaldelijk vervreemd en in alle overgeschreven akten is deze grootte vermeld. Bij hermeting blijkt de juiste oppervlakte te zijn 95 are en deze grootte wordt nu in de kadastrale stukken inge voerd. De tegenwoordige eigenaar ontvangt een kennisgeving van de hermeting en vergelijkt de nieuwe oppervlakte met hetgeen in zijn titel is vermeld. Hij zal ongetwijfeld zeggen: mijn perceel is 5 are

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 37