202 Literatuuroverzicht Prof. Dr. S. T. Bok: De Gedachtengang van de Statistica. Ver handelingen van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde III. 2e druk 1948. H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers Mij., N.V., Leiden. 16 X 24 cm, 150 pagina's, prijs 5.00. ,,Dit boekje is bedoeld om niet statistisch geschoolde onderzoekers dat inzicht in de gedachtengang der statistica te geven, dat nodig is om aan te voelen in welke gevallen het eigen onderzoek zou kunnen worden gebaat door een exacte analyse van het verkregen getallen- materiaal, m.a.w. om hem in staat te stellen op het juiste moment de hulp van de statistica in te roepen". Aldus de schrijver. Statistica is hier blijkbaar een synoniem voor de meer gebruikelijke uitdrukkingmathematische statistiek. Speciaal richt de schrijver zich tot de niet wiskundig geschoolde werkers, wat het ontbreken van bijna iedere formule en van alle af leidingen in de tekst verklaart. Voor het gestelde doel lijkt mij het boekje zeker nuttig; het heeft vele goede kwaliteiten en het leest prettig. De enigszins critisch inge stelde lezer wordt echter m.i. voor grote moeilijkheden gesteld door de in het algemeen slordige formulering en het ontbreken van behoor lijke definities van ingevoerde begrippen. Men vergelijke bijvoorbeeld het plotseling verschijnen van „kans" op blz. 8 en het steeds door elkaar gebruiken van het woord „waarschijnlijkheid" uit formalisme en spreektaal met de formulering van Prof. D. van Dantzig Ern stiger is nog dat wel vele woorden gewijd zijn aan wat men de techniek van de „statistica" zou kunrten noemen, maar een heldere uiteen zetting van de principiële moeilijkheden van iedere toegepaste weten schap bij de stap van ervaringswereld naar formalisme en omgekeerd, ontbreekt of niet tot zijn recht komt. Dit wordt nog geïllustreerd door het feit, dat de schrijver „ware waarden" vanzelfsprekend vindt, waar door hij spreekt over het trekken van een conclusie uit „onnauwkeu rige" getallen en vrijwel geheel meent een behoorlijke inleiding tot het toch niet zo eenvoudige begrip „steekproef" weg te kunnen laten past hier niet fraai bij een omschrijving als„En zo wordt de beste schatting genoemd die eventuele werkelijkheid, die meer kans biedt op het optreden van de gevonden meetgetallen dan enige andere wer kelijkheid" (blz. 31)? Ondanks deze bezwaren meen ik toch, dat ook de lezers van dit tijdschrift, die door de schrijver geacht worden hun „meet- en tel getallen bijna steeds exact statistisch te bewerken", hun gezichtsveld door lezing van dit boekje kunnen verruimen. De gedachtengang van de statistiek is toch zo moeilijk, dat op dit gebied niet genoeg gelezen en vergeleken kan worden. Volstaan mag echter zeker niet worden met lezing van het hier besproken boek. De belangstellende lezer wordt ter aanvulling allereerst verwezen 1D. van DantzigMathematische en empiristische grondslagen der waar schijnlijkheidsrekening. Ned. Tijdschrift voor Natuurkunde 8, nrs. 1 en 2, Januari 1941, blz. 70-93.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 48