166 Een grote moeilijkheid bij het volgen van de muren vormen zeer dikwijls de betimmeringen. Een aardig voorbeeld deed zich hierbij voor in een cabaret. De bestaande muren waren weggewerkt achter een op figuur 7 geschetste betimmering. Het is duidelijk dat het op sporen van de muren een lastig probleem was. Gelukkig bevonden zich in de rondingen enige lichtpunten. Met behulp van een electricien zijn deze tijdelijk verwijderd, waarna de afstanden a werden vastge steld. Zij bleken nog ongeveer 35 cm te zijn Het opmeten wordt weer iets lastiger wanneer de muren niet lood recht op de rooilijnen staan. Teneinde de kant van de muur op de voorgevel vast te leggen neemt men in het perceel een tweetal lood- lijntjes op die muur, zodanig dat de lijn over de toppen van deze loodlijnen b.v. door een raam naar buiten is te brengen. Buiten wor den weder twee loodlijnen van dezelfde lengte opgericht en de ver bindingslijn van de toppen geeft het gevraagde punt op de voorgevel (fig. 8). Deze methode eist meer tijd maar is nauwkeuriger dan wan neer men het gevraagde punt opspoort door met de lengte van de loodlijn langs de, evenwijdig aan de kant van de muur lopende, lijn te schuiven tot men het gevraagde punt gevonden heeft. Treden bij dergelijke muren versnijdingen op of staat het bij de straat gelegen gedeelte van de muur weer nagenoeg loodrecht op de rooilijn, zoals in figuur 9 wordt aangegeven, dan wordt het opmeten nog inge wikkelder. Het blijft evenwel noodzakelijk muur en versnijding in hun geheel op te meten. De wenselijkheid komt daar naar voren in de percelen onderling evenwijdige lijnen in te brengen, die dan weer j"" Figuur 5. Figuur 6.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 8