212 heid van het gebruikte glas de hoogste eisen gesteld moeten worden. Hoewel het gebruik van glasplaten in plaats van films in nauwkeurig heidsopzicht bepaalde voordelen heeft, kleven hieraan ook nadelen zoals het veel groter gewicht, de beperking in cassettevulling en dus in aantal opnamen per vlucht, de bemoeilijking van het opvullen der eventuele „gaps" in verband met de langduriger fotografische ver werking, enz. Tevens heeft de glasplaat als documentatiemateriaal het bezwaar van breekbaarheid. Om bovengenoemde redenen worden glas platen slechts zelden gebruikt voor het opnemen van grotere gebieden. Sedert enige tijd vervaardigen wij ook verticale stereo-opnamen in natuurlijke kleuren, die voor diverse interpretatiedoeleinden grote waarde kunnen hebbenwij denken daarbij b.v. aan rimboe-inventa risatie en aan bosbouwkundige doeleinden. De hiertoe gebruikte speciale kleurenfilm stelt haar eigen eisen aan de-opnenrings^^eTPvéf^ werkingstechniek; het gebruik van verticale stereo-opnamen in na tuurlijke kleuren zal daarom beperkt blijven tot interpretatie en het is dus niet noodzakelijk deze film te gieten op een rek- en krimpvrije basis. Papier wordt uitsluitend gebruikt voor die doeleinden welke slechts geringe eisen stellen aan de maatvastheid. Het is bekend dat de expansiecoëfficient ten gevolge van vochtigheid zeer groot is en boven dien anders is in de fabricagerichting dan loodrecht daarop. Daarom worden afdrukken op papier in hoofdzaak gebruikt voor navigatie- contróle, voor interpretatiedoeleinden, etc. Indien papier geïmpregneerd wordt met een hydrophobe stof, zoals bijv. paraffine, wordt de constantheid reeds veel beter. Dit geparaf- fineerde papier is niet slechts gedurende de laatste oorlog in grote hoe veelheid gebruikt, doch vindt ook voor niet-militaire doeleinden toe passing voor kaarteringen door middel van de tekenstereoscoop. Door de geallieerden is ook veel gebruik gemaakt van geëmulsioneer- de metaalfoliën, die op het ogenblik, voor zover mij bekend, niet meer in de handel zijn. Het beste materiaal op dit gebied echter is het voor de oorlog door Agfa ontwikkelde Correctostat en het thans door Typon geproduceerde Typostat. Dit materiaal bestaat uit een metaal folie die door middel" vaiTkunstharslijm aan beide zijden gelamineerd is met papier, terwijl een van deze papierlagen een fotografische emulsie draagt. Voor diapositieven wordt steeds glas gebruikt; indien de uitwerking geschiedt door middel van optische projectie, zoals bijv. in de stereo- planigraaf, zullen vanwege de aan de randen schuin invallende stralen de hoogste eisen gesteld dienen te worden aan de vlakheid van dit glas indien de uitwerking geschiedt langs optisch-mechanische weg, zoals in de Wild A5, waarbij de stralen steeds loodrecht door het diapositief vallen, kan met een iets ruimere tolerantie worden volstaan. Kodak garandeert hiertoe voor zijn diapositieven ,,on selected flat glasT' een tolerantie van vlakheid van 70 micron per 10 cm, d.w.z. 0,07 4. HET FOTOGRAFISCHE BEELD Het fotografische beeld vindt in de kartografie op zeer verschillende

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 10