216 een opname bepaalt. Onder „scherpte" wordt verstaan de diameter van het onscherptecirkeltje dat de afbeelding is van een oneindig klein punt. De grootte van deze onscherpte-cirkel wordt bepaald door ver scheidene factoren, zoals de constructie van het objectief, de ligging van het focaalvlak, de hoek waaronder de lichtstralen invallen op de emulsie, de dikte van de emulsie, de verstrooiing van de lichtstralen in de emulsie, het contrast van het onderwerp, de ontwikkeling, etc., etc., Fig. 7. Voorbeeld van een test-object ter bepaling van het scheidend vermogen. Dergelijke testkaarten worden voor algemeen fotografisch werk gebezigdten behoeve van de kartografie echter zouden zij tot foutieve conclusies leiden omdat het onderwerp-contrast bij verticale opnamen veel geringer is en omdat de op te nemen onderwerpen niet (zoals 111 de grafische technieken) zijn samengesteld uit lijnen doch uit willekeurige vormen. Voor kartografische doeleinden bestaan dan ook andere testplaten, die echter in druk niet goed kunnen worden weergegeven. en uiteraard door mechanische factoren zoals cameratrillingen, vlieg- snelheid ten opzichte van de belichtingstijd, etc. Het is in de fotografie nu zó dat alle bovengenoemde eigenschappen van de fotografische emulsie één samenhangend geheel vormen en alle onderling van elkaar afhankelijk zijnhet is dan ook onjuist en in feite onmogelijk één van deze factoren te beschouwen zonder alle andere in deze beschouwing te betrekken. In de practijk is de behoefte naar voren gekomen naar een begrip of maatstaf waardoor deze factoren worden omvat en men nam

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 16