dat de uiteindelijke detailweergave, uitgedrukt in het scheidend ver mogen, daaronder heeft geledendit verlies in scheidend vermogen van „slechts" 20 is voor het blote oog echter niet waarneembaar. tfTw Vrin cïc vvüCtZ^Cc. Bij de fotografie ten behoeve van de kartografie komen enkele problemen naar voren die elders in de fotografie slechts zelden of in het geheel niet ontmoet worden. Allereerst is daar natuurlijk het feit dat aan een camera geen vaste opstelling gegeven kan worden. Verder is hier niet alleen de vliegsnel- heid van betekenis, doch zijn dit ook de steeds voorkomende camera- Fig. 9. Door de vliegsnelheid verplaatst zich het beeld van het object (het aard oppervlak) gedurende het moment van belichting over het focaalvlak van de camera. De hierdoor ontstane onscherpte stelt grenzen aan de belichtingstijddeze maximum toelaatbare belichtingstijd is afhankelijk van de vliegsnelheden (hier 180, 220 en 240 km/h), van de toegestane onscherpte (in dit voorbeeld is A X 0,04 mm en 0,02 mm) en van de schaal (dus van de verhouding brandpuntsafstand vlieghoogte). trillingen en de bewegingen van het vliegtuig ten gevolge van remous. In figuur 9 is de maximum toelaatbare belichtingstijd aangegeven voor verschillende vliegsnelheden en voor verschillende opnameschalen. Indien men bijv. als eis stelt, dat de onscherpte ten gevolge van de ver plaatsing van het beeld op de plaat een waarde A X 0,04 niet over schrijdt, dan zal voor een opnameschaal 1. 10.000 niet langer belicht mogen worden dan 1/is0 sec. Van even grote betekenis kan het vibre ren van de camera zijn. Een schematische voorstelling daarvan wordt in figuur 10 gegevenvooral rotatiebewegingen hebben op de scherpte een zeer ongunstige invloed. Dat cameratrillingen van een meetbare grootte kunnen zijn blijkt uit figuur 11, waar een door ons uitge voerde meting grafisch is geregistreerd. Ook de bewegingen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 18