224 techniek of in ontwikkelprincipes maken, waardoor met behoud van tie andere fotografische eigenschappen de gebruikte lichtkwanten nog beter worden uitgebuit dan tot op heden en waardoor dus snellere en betere emulsies verkrijgbaar zouden wordeneen dergelijke sprong is echter voor de naaste toekomst nog niet te verwachten. Daarnaast echter zal het ter verbetering van het gehele complex der fotografie noodzakelijk zijn met de thans aanwezige apparatuur en met de thans verkrijgbare materialen de best mogelijke resultaten te bereiken. Hiertoe is een diepgaand onderzoek van de fotografie ten behoeve van de kartografie beslist noodzakelijk. 5. ONDERZOEK VAN DE FOTOGRAFIE SPECIAAL TEN BEHOEVE VAN DE KARTOGRAFIE Prof. Schermerhorn heeft er de aandacht op gevestigd dat de Angkr- Amerikanen hun methoden thansniet meer als alleen-zaligmakend be- scheuwenrZij zijn thans in het stadium dat zij ook de Europese me thoden aan een nader onderzoek onderwerpen, en, Prof. Schermer horn citerend, zij maken daartoe gebruik van „liberated instruments", die zij bemannen met „liberated persons". Dit betekent, dat ook zij zich realiseren dat principieel onderzoek noodzakelijk is om vooruit gang mogelijk te maken. Wat de fotografie betreft bestond er voor de oorlog a.h.w. een wedloop tussen de fotogrammetrie en de fotogra fie, waarbij nu eens de fotografie, dan weer de uitwerking de grenzen der mogelijkheden bepaalde. Op deze wijze heeft de fotografie, mede door intensieve samenwerking tussen de fabrikanten (van Duitse zijde Zeiss en Agfa) en de verbruikers (van Nederlandse zijde de K.L.M. en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat) voor de oorlog haar grote bijdrage geleverd in de ontwikkeling der luchtkaartering, doordat de fotografie en de uitwerking zich a.h.w. aan elkaar optrokken. Op het moment moeten wij constateren dat de kartografische camera's, de fotogrammetrische apparatuur en de fotogrammetrische methoden een groter precisie mogelijk maken dan het complex der fotografie thans veroorlooft. De Anglo-Amerikanen hebben dit reeds voor de oorlog ingezien en hebben gedurende ca de laatste 10 jaren principieel onderzoek van de fotografie, speciaal ten behoeve van de kartografie, intensief aan gevat. Zowel de Canadese National Research Councils (die vergelijk baar zijn met onze T.N.O. Instituten), als het Amerikaanse Bureau of Standards hebben zich in dit opzicht verdienstelijk gemaakt. De Amerikanen hebben dit onderzoek aangevat mede ten behoeve van de oorlogvoering; achteraf is gebleken dat 80 van de informaties over de vijand uit verkenningsopnamen is verkregen. De aanleiding voor de Canadezen is geweest dat op zichzelf kleine verbeteringen in de luchtfotografie grote economische consequenties hebben bij de kaar- tering van de enorme gebieden in Canada. Een dergelijk wetenschappelijk onderzoek ligt ook in de lijn der dingen, want de fotografie als zodanig én ook de fotografie ten be hoeve van de kartografie is de laatste tijd bezig uit te groeien van handwerk tot wetenschap. Er voltrekt zich hier een zelfde proces zoals

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 24