225 C. ROGGEVEEN H. R. MASSINK Een richting- en alstandskaart de fotogrammetrie dit in een korte tijdsperiode na het begin der lucht- kaarteringen in Europa reeds heeft doorgemaakt. Deze ontwikkeling is ook niet verwonderlijk, want evenmin als de constructie van de fotografische objectieven voortgang zou hebben gemaakt zonder veel wetenschappelijke arbeid, bijv. bij Zeiss, evenmin als verbeteringen in fotografisch materiaal verkregen zouden zijn zonder 30 jaar intensief researchwerk, bijv. in de laboratoria van de 70 Kodak fabrieken te Rochester, evenmin als de fotogrammetrie het punt bereikt zou hebben waarop zij thans staat indien de problemen niet in diverse centra van wetenschap ernstig waren aangevat, evenmin ook mogen wij ver wachten dat wij in Europa ons bestaansrecht in de toekomstige con currentie zullen behouden als wij niet een les trekken uit de reeds aan de gang zijnde ontwikkeling, en als wij ons niet aan deze verander de omstandigheden aanpassen. Er ligt in dit opzicht vooral in Europa nog een groot terrein braak, gezien enerzijds het feit dat een op de meest juiste en meest economische wijze uitgevoerde luchtkaartering mede kan beslissen over het „to be or not to be" en anderzijds dat wij toch niet klakkeloos de resultaten van onderzoekingen van de Anglo- Amerikanen kunnen gebruiken, daar dergelijke onderzoekingen zullen moeten worden aangepast aan onze Europese methoden en apparatuur. Het doet mij dan ook genoegen U te kunnen mededelen dat in principe besloten is de research van de fotografie in al haar geledingen, speciaal ten behoeve van de kartografie, in Nederland aan te vatten. Met grote waardering kan in dit verband nu reeds de naam van Prof. Roe lof s worden genoemd. Ik moge dan ook besluiten met het uitspreken van de verwachting dat ih de nabije toekomst dit wetenschappelijk op de practijk gericht onderzoek van de fotografie cum annexis een gestadige verbetering ten gevolge zal hebben van het fotogram, de grondstof van de foto grammetrie en dat dit onderzoek daarmede zijn nut moge afwerpen voor de kartografie en voor de fotogrammetrie, zowel in economisch alsook in wetenschappelijk opzicht. Oud-Landmeter van het kadaster te Batavia, thans te Hoek-van-Holland, en Landmeter van het kadaster te Batavia Inleiding De ontwikkeling van de radio en ook van het vliegwezen, heeft de equidistante-azimuthale projectie een uitgebreidere toepassing be zorgd. Tot voordien waren het bijna uitsluitend de poolgebieden die er in werden afgebeeld. Thans bestaan er kaarten in deze projectie voor vele centra. Ook voor Batavia werd er een vervaardigd; een verkleinde reproductie daarvan gaat ter illustratie hierbij.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 25