G. S. J. VAN DEN BERG Mechanische reproductie bij het Kadaster 230 te nemen als de netsberekening en -constructie aanbrengen van de topografie, nl. resp. 3 en 3 manmaanden. Nauwkeurigheid De moederkaart kan geacht worden aan de kaartdefinitie te vol doen. Uit een aantal hierin verrichte waarnemingen werd een m.f. afgeleid van 7 km resp. 2'. De reproducties (op tweemaal zo kleine schaal), hebben geleden, doordat geen vertekeningsvrije lens beschikbaar was. Teneinde de ge volgen hiervan te limiteren, werden de poolcoördinaten van de ruit- punten ook in de randbecijfering opgenomen; hierdoor is een eenvou dige interpolatie t.o.v. de nabijgelegen ruitpunten mogelijk. Bij de reproducties werd een liniaal mede gereproduceerd, waarop éen afstandsverdeling per 100 km en een nonius met 10' verdeling voorkomthet o-punt van de afstandsverdeling was doorgeponst en kon op het middelpunt worden gecentreerd. -Enkele curiositeiten Opgegroeid als we zijn met de Mercatorwereldkaart, verbaast het ons thans te constateren, dat New York bijna Noord van Batavia ligt; eveneens hadden we niet verwacht, dat Vuurland recht Zuid daarvan is gelegen. Een vliegtuig dat van Batavia naar Willemstad vliegt, linea recta, zal nagenoeg boven Nederland passerenwie aan de innerlijke waarde van de Unie mocht zijn gaan twijfelen moge in het symbool, dat de drie componenten Nederland, Oost en West op één grote cirkel zijn gelegen, versterking van zijn vertrouwen vinden. Het „verschilzicht" tussen de uiterste punten van het eiland Cuba, van Batavia uit, bedraagt ca 30°dat tussen de plaatsen Maracaïbo en Bogota ca 1600. Het is maar zeer benaderd waar, dat de Nieuw-Zeelanders onze tegenvoeters zijnop een eventuele toekomstige richting- en afstands- kaart voor Amsterdam, zal Nieuw-Zeeland, wat vorm en afstand be treft, zich ongeveer voordoen als hier de eilanden Jamaica en Cuba. Landmeter van het Kadaster te 's-Gravenhage Lezing gehouden voor het Congres van het Nederlands Genootschap voor Documentreproductie tijdens de studiedagen op 17 en 18 De cember 1948 in Pulchri-Studio te 's-Gravenhage Ik heb op mij genomen hier iets te vertellen over mechanische reproductie bij het Kadaster en wil beginnen met een conclusie Documentreproductie en mechanische reproductie zijn in hun toe passing bij het Kadaster nog geenszins synoniem. Alhoewel de do cumentreproductie bij bet Kadaster een voorname rol speelt, neemt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 32